Share

ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان در قم بار دیگر حجاب را «الزامی» خواند و گفت: در شهر قم باید نسبت به حجاب دقت بیشتری کرد. او دوباره خواستار توجه ویژه دولت به قم و برگزاری همایش بین‌المللی برای معرفی این شهر شد.

ناصر مکارم شیرازی از دولت خواست: با مدیریت مهاجرت‌ها از تغییر بافت قم جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، مکارم شیرازی دوشنبه ۶ فروردین در دیدار با استاندار قم گفت: مسائل فرهنگی در این شهر با جاهای دیگر تفاوت دارد و «کارها در قم باید با فضا و موقعیت این شهر بسازد و نسبت به مسائل فرهنگی به ویژه حجاب باید دقت کرد».

این مرجع تقلید شیعیان اجباری خواندن «حجاب» را اقدام عده‌ای دانست که به گفته او «برای ضربه زدن به ارزش‌های اسلام طرح شده است».

مکارم شیرازی که پیشتر خواستار برخورد قانونی شدید با کسانی که به گفته او علیه حجاب اجباری فعالیت می‌کنند، شده بود، این بار نیز گفت: «حجاب الزامی است نه اینکه اجباری باشد. حجاب قانون اسلامی است».

او در ادامه از استاندار خواست «با مدیرت مهاجرت‌ها موقعیت قم را حفظ کند» و اجازه ندهد «بافت جمعیتی این شهر تغییر کند».

مکارم شیرازی که به دلیل نقش داشتن در واردات شکر به سلطان شکر در ایران شهرت یافته، از مسئولان خواست به افرادی که او «نفوذی، قاچاقچی و خلافکار» نامید، اجازه ندهند وارد قم شوند.

او که پیشتر نیز خواستار اختصاص ردیف بودجه ویژه برای قم شده بود، گفت: « دولت و ملت باید حساب قم را از شهرهای دیگر جدا کنند».

مکارم شیرازی آبان سال قبل گفته بود: «وظیفه دولت در قبال قم این است که یک ردیف بودجه خوبی را برای این شهر در نظر بگیرد و در این باره سایر شهرها نباید معترض باشند چرا که قم با بقیه شهرها متفاوت است».

او این‌بار هم قم را « متعلق به عالم شیعیه و اسلام» دانست که به گفته او «از هر جهت باید آبرومند باشد» و گفت: «باید همایشی جهانی درباره گذشته، حال و آینده قم برگزار شود تا همگان جایگاه این شهر را بهتر بشناسند.»

مکارم شیرازی از دولت خواست «نگاهی ویژه به قم داشته باشد».

او همچنین خواستار حفظ حق قم از آب شد و گفت: حق این شهر از آب باید محفوظ بماند.

مکارم شیرازی یکی دیگر از مسئولیت‌های دولت در قم را توجه به معماری این شهر دانست. او با انتقاد از افزایش برج‌های ساختمانی در این شهر گفت: «نمای ساختمان‌ها باید بر اساس معماری اسلامی و ایرانی باشد».


بیشتر بخوانید:

مکارم شیرازی: با عده‌ای که با حجاب مبارزه‌طلبی می‌کنند، با شدت برخورد شود

Share