Share

حمید بقایی به اتهام اختلاس در میلیون‌ها یورو و صدها هزار دلار پول دستی که قاسم سلیمانی به محمود احمدی‌نژاد پرداخته است به ۱۵ سال زندان محکوم شده. احمدی‌نژادی‌ها متن دفاعیات او در دادگاه تجدید نظر را منتشر کرده‌‌اند. چکیده سخن معاون رئیس سابق جمهوری اسلامی این است: بر فرض که بین قاسم سلیمانی و محمود احمدی‌نژاد پول دستی رد و بدل شده باشد، چرا به جای فرمانده سپاه قدس او را محاکمه کرده‌اند؟ من مقصرم یا قاسم سلیمانی؟ دور تازه‌ای از تلاش احمدی‌نژادی‌ها برای هم‌پرونده کردن حمید بقایی با قاسم سلیمانی.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس قبلی جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس

محمود احمدی‌نژاد، رئیس قبلی جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس

سازمان اطلاعات سپاه اعلام کرده که در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۲، یک روز قبل از آغاز به کار دولت روحانی، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار یورو و ۵۹۰ هزار دلار پول نقد را به محمود احمدی‌نژاد داده است. اطلاعات سپاه گفته بود این پول می‌بایست در اختیار برخی سران کشورهای آفریقایی قرار می‌گرفت، محمود احمدی‌نژاد ۱۱ بهمن ۹۶ در نامه‌ای ادعا کرد که این مبلغ هدیه قاسم سلیمانی به او بوده برای به انجام رساندن برخی کارهای فرهنگی. در کیفرخواست، حمید بقایی متهم شده به اختلاس ۵۹۰ هزار دلار از این پول دستی. دادستان برای اثبات اتهام او به گفته‌های چند مقام امنیتی و تشریفاتی که ظاهراً در جریان رد و بدل پول دستی در آخرین روز ریاست جمهوری احمدی‌نژاد قرار داشتند استناد کرده است. بقایی در دفاعیاتش می‌گوید:

چرا قاسم سلیمانی با حمید بقایی هم‌پرونده است؟

 حمید بقایی، پیش از آنکه راهی زندان شود، در نامه‌ای به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را تلویحاً متهم کرده بود که «بدون حساب و کتاب و رعایت قوانین و مقررات، اموال بیت‌المال را در اختیار افراد فاقد مسئولیت قانونی» قرار می‌دهد.
منطق احمدی نژادی‌ها روشن است:
اگر ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار یورو و ۵۹۰ هزار دلار پول حیف و میل شده را سردار سپاه به معاون اجرایی رئیس جمهور وقت پرداخته باشد، در این صورت با او هم‌پرونده است و باید بگوید که این پول را برای چه در اختیار حمید بقایی گذاشته و چرا رد آن را نگرفته، و اگر نپرداخته باشد پس در پرونده‌سازی علیه او دخالت دارد و باز باید پاسخ دهد که بر سر آن پول چه آمده است.
 ۲۵ اسفند، احمدی‌نژاد نامه‌ای خطاب به رئیس دادگاه حمید بقایی، یار به زندان افتاده‌اش نوشت با این مضون که: گر حکم شود که فاسدها را بگیرند، باید بسیاری از مقامات را دستگیر کنند، از جمله حداد عادل، برادران لاریجانی، مصباح یزدی و جوادی آملی را.
رئیس‌جمهوری پیشین ایران خود با اتهام‌های فساد مالی گسترده روبه‌رو است. محمود احمدی‌نژاد به جبران بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تخلفات نفتی در زمان ریاست ‌جمهوری خود محکوم شده که به گفته فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات، کل اموال او کفاف آن را ندارد. احمدی‌نژاد اما ادعا کرده که باندهای قدرت و ثروت علیه او و یارانش توطئه‌ کرده‌اند.

«جای بسی تأسف است که در موضوعات مالی و در چنین سطحی که اسناد و مدارک حرف اول را می‌زند، ادعای شفاهی متناقض افراد مورد استناد قاضی دادگاه قرار گرفته و علیه اینجانب رای اختلاس صادر می‌گردد»

بقایی سپس می‌پرسد:

فارغ از اینکه این ادعاها اساساً صحت ندارند اما به فرض محال در این داستان ساختگی اولاً آیا بنده مقصرم یا آقای سردار قاسم سلیمانی به عنوان مقام مسئول مجاز در سپاه قدس و تحویل‌دهنده ارزهای مذکور؟

آیا سپاه قدس در این مدت نباید از من گزارش عملکرد می‌خواست تا بر اساس آن مشخص شود آیا بنده مرتکب تخلفی شده‌ام؟ یا خیر؟

از کجا معلوم این ارزها توسط من در مسیری که آقای سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بدان جهت به بنده تحویل داده‌اند صرف نشده باشد؟

آیا به صرف ادعای چند نفر که در انفرادی سازمان اطلاعات سپاه محبوس بوده‌اند و یا آقای اسدنژاد سرتیم حفاظت آقای احمدی‌نژاد که خودش مدعی در اختیار داشتن چند هزار دلار سپاه می‌باشد، چگونه می‌توان ادعا نمود که بنده در این ارزها دخل و تصرف غیر قانونی نموده‌ام و بر اساس آن رای محکومیت علیه اینجانب صادر کرد؟»

در سال ۱۳۹۰ بین محمود احمدی‌نژاد، حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی از یک طرف و از طرف دیگر سردار عبدالعلی نجفی که تا آن زمان سرپرستی تیم حفاظتی او را به عهده داشت اختلاف به وجود آمد. سرهنگ پاسدار اسدی‌نژاد که بقایی در دفاعیاتش به او اشاره می‌کند به جای عبدالعلی نجفی منصوب شد.

پیش از این محمود احمدی‌نژاد در دو نامه جداگانه از فرمانده سپاه قدس خواسته بود درباره پرداخت میلیون‌ها دلار به بقایی توضیح دهد. احمدی‌نژاد، قاسم سلیمانی را تهدید کرده بود که «مراودات کاری» دولت خود با نیروی قدس را فاش خواهد کرد.

دور بعدی هم‌پرونده کردن بقایی با سلیمانی در راه است.

حمید بقایی که به ۱۵ سال زندان محکوم شده سه‌شنبه ۲۲ اسفند راهی زندان شد. سایت دولت بهار می‌گوید او در اعتراض به این حکم در اعتصاب غذاست و اعضای بدنش را هم اهدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

احمدی‌نژاد، پیگیر همپرونده کردن سلیمانی و بقایی

 

 

Share