Share

معلمان معترض در اقلیم کردستان به اعتراض خود ادامه می‌دهند. نزدیک به ۶۰ تن از معترضان بازداشت شده‌اند. نیچروان بارزانی احزاب سیاسی را به «سوء استفاده از معلمان» متهم کرد.

معلمان معترض در اربیل: خشونت پلیس با معلمان محکوم است.

معلمان ناراضی در شهرهای اربیل و دهوک برای چهارمین روز پیاپی تجمع کردند. آنها خواستار آزادی همکاران دستگیر شده و پرداخت حقوق معوق خود هستند. نیچروان بارزانی نخست وزیر موقت اقلیم کردستان همزمان با چهارمین روز اعتراض معلمان گفت: حکومت «گام‌های مهمی برای پرداخت مطالبات معوق برداشته است».

حکومت اقلیم از فوریه ۲۰۱۶ پس از قطع بودجه از سوی بغداد سیاست‌های ریاضت اقتصادی را در پیش گرفت. بر اساس این برنامه حقوق کارکنان دولتی ۱۵ تا ۷۵ درصد کاهش یافت. با این حال حکومت همچنان از پرداخت به موقع دستمزدها ناتوان است.

بارزانی که پس از افزایش انتقادهای رسانه‌ای از دستگیری معلمان معترض اعضای دولت اقلیم کردستان را گردهم آورده بود تا راهکاری برای پایان دادن به اعتراض‌ها بیابند، گفت: بعد از این حقوق کارمندان دولت «در وقت مقرر پرداخت خواهد شد».

دولت عراق به تازگی تحریم‌های اقتصادی علیه اقلیم کردستان را لغو کرده است. این تحریم‌ها پس از برگزاری رفراندوم وضع شد. با این حال پارلمان ملی عراق حاضر به افزایش سهم بودجه کردستان در بودجه سالانه نشد.

بارزانی عدم افزایش بودجه کردستان را «ظالمانه» خواند. او همچنین برخی از احزاب سیاسی کردستان را عامل عدم افزایش بودجه دانست و گفت: «بعضی از احزاب از حیدر عبادی خواستند که با دولت کردستان تعامل نکند».

نخست وزیر اقلیم که پس از کناره‌گیری مسعود بارزانی جانشین او شده، ادامه داد: اما عبادی در این مورد قانون اساسی عراق را نقص نکرد و با حکومت اقلیم کردستان تعامل کرد.

او بدون بیان جزئیات بیشتر از ادامه تعامل میان بغداد و اربیل برای رفع مشکل بودجه خبر داد و به کارکنان دولتی که حقوق‌شان کاهش یافته قول داد: «پس از رفع مشکل با بغداد کاهش حقوق‌ها جبران شود».

دولت اقلیم کردستان در ادامه سیاست‌های اقتصاد ریاضتی اعلام کرد دستمزد کارکنانی که ۱.۵ میلیون دینار تا ۲ میلیون دینار است، ۲۵ درصد کاهش خواهد یافت. همچین حقوق گروه درآمدی یک میلیون تا ۱.۵ میلیون دینار ۲۳ درصد کمتر خواهد شد. بر اساس این مصوبه که چهارشنبه ۸ فروردین رسانه‌ای شد، دستمزد گروهی که دریافتی ۸۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار دینار دارند ۱۸ درصد و گروه درآمدی ۴۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار دینار هشت درصد کاهش می‌یابد . این مصوبه گروه درآمدی کمتر از ۴۰۰ هزار دینار و خانواده کشته شدگان در جنگ و یا آسیب‌دیدگان را از کاهش دستمزد یا مستمری معاف کرده است.

تهدید معترضان به برخورد خشن

اعتراض معلمان در شهرهای مختلف کردستان عراق طی روزهای گذشته با برخورد خشن نیروهای امنیتی روبرو شده است. تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ماموران امنیتی تعدادی از معلمان معترض را کتک می‌زنند.

همچنین شبکه خبری کردستان از زخمی شدن یک شاعر کرد در جریان تجمع اعتراضی معلمان در شهر اربیل خبر داده است.

نیچروان بارزانی در کنفرانس خبری که پس از جلسه فوق‌العاده دولت اقلیم برگزار شد، گفت: «حکومت از معلمان به خاطر اعتراض آرام و تحمل زیادشان قدردانی می‌کند اما اجازه نمی‌دهد احزاب سیاسی از این اعتراض‌ها برای رسیدن به منافع خود بهره ببرند.»

او  همچنین معترضان را به استفاده از «چاقو و تفنگ» متهم کرد و گفت: «اگر معترضان چاقو و تفنگ داشته باشند دولت هم با آنها رفتار مشابه‌ای خواهد کرد».

در تصاویر منتشر شده مشخص است که نیروهای امنیتی معلمان معترض را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. همچنین دو خبرنگار حاضر در تجمع که مشغول تهیه گزارش هستند نیز با خشونت ماموران امنیتی روبرو می‌شوند  و از ادامه فعالیت آنان جلوگیری می‌شود.

بر اساس گزارش رسانه‌های کردستان در جریان اعتراض‌های چند روز گذشته در اربیل و دهوک دست‌کم ۶۰ تن از معترضان بازداشت شده‌اند. جمال کوچار از نمایندگان حزب اتحاد اسلامی کردستان در پارلمان عراق هم گفته است که ۴۸ تن از اعضای این حزب طی روزهای گذشته و در جریان تجمع معلمان دستگیر شده‌اند.

او به «شبکه خبری کردستان» گفته است در میان بازداشت شدگان تعدادی از اعضای رده بالای این حزب قرار دارند.

کوچار اما دخالت حزب اتحاد اسلامی در اعتراض‌های معلمان را تکذیب کرده و گفته است: معلمان به وضعیت معیشتی خود معترض هستند و به هیچ حزب و دسته‌ای وابسته نیستند.

منابع خبری کردستان آمار متفاوتی از تعداد بازداشت شدگان ارائه کرده‌اند. شبکه تلویزیونی روداو که به حزب دموکرات کردستان نزدیک است، از بازداشت حداقل ۵۸ تن در تظاهرات روز دوشنبه ۲۶ مارس خبر داده است. با این حال منابع مستقل تعداد بازداشت شدگان را تا ۲۰۰ نفر نیز اعلام کرده‌اند.


بیشتر بخوانید:

کردستان عراق: آغاز دوران تازه؟

Share