Share

علی صدر هاشمی‌نژاد، مدیر ایرانی بانک پیلاتوس که متهم است به انتقال ۱۱۵ میلیون دلار پول به ایران و دور زدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، در نخستین جلسه دادگاهش که در منهتن نیویورک برگزار شد اتهامات خود را رد کرد.

اکتبر ۲۰۱۷ مالت: علی صدر هاشمی‌نژاد در ماجرای ترور دافنه کاروانا گالیزیا به دلیل افشای روابط غیر شفاف مالی و دسیسه‌های سیاسی

نخستین جلسه دادگاه به ریاست قاضی باربارا موزس به تفهیم اتهامات علی صدر هاشمی‌نژاد اختصاص داشت. قاضی دادگاه با درخواست متهم برای تعیین وثیقه مخالفت کرد.

قاضی باربار موزس استدلال آورد که به دلیل آنکه متهم دارای ثروت و روابطی در کشورهای دیگر است، احتمال دارد در صورت آزادی با قید وثیقه، از ایالات متحده آمریکا خارج شود.

وکیل متهم هم استدلال آورده بود که علی صدر هاشمی‌نژاد با یک زن آمریکایی ازدواج کرده، به طور قانونی در ایالات متحده آمریکا اقامت دارد و به همین جهت احتمال خروج او از آمریکا عملاً منتفی است.

علی صدر هاشمی نژاد، ۳۸ ساله، مدیر بانک «پیلاتوس» در مالت است. دولت مالت فعالیت‌های ابن بانک را به دلیل عدم شفافیت معاملات آن به تعویق درآورده است.

خانواده صدر هاشمی‌نژاد مدیریت یک گروه مالی با نام «استارتوس» را به عهده دارد. در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، دولت ایران با شرکت نفت ونزوئلا قراردادی برای احداث ۷ هزار واحد مسکونی منعقد کرد. ارزش این قرارداد ۴۷۶ میلیون دلار است. صدر هاشمی‌نژاد عضو کمیسیون نظارت بر اجرای این قرارداد بزرگ تجاری‌ست. شرکت بین‌المللی مسکن ایران از طریق بانک اقتصاد نوین که در تملک خانواده علی صدر هاشمی‌نژاد است اجرای این پروژه را به عهده دارد.

از محمد صدر هاشمی‌نژاد، سهامدار اصلی بانک اقتصاد نوین به عنوان «امپراطور بازار پول» ایران یاد می‌کنند. او یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران راه‌سازی و سدسازی در ایران است.

دادستان نیویورک اعلام کرد که علی صدر هاشمی‌نژاد با ایجاد شرکت‌های صوری و حساب‌های بانکی متعدد با نام‌های مختلف تلاش کرده مشارکت ایران در پروژه احداث خانه‌های مسکونی در ونزوئلا را پنهان و رد آن را گم کند و به این ترتیب تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را دور بزند و از طریق بانک‌هایی در سوئیس و ترکیه مبلغ  ۱۱۵ میلیون دلار را به ایران واریز کند.

وکیل صدر هاشمی‌نژاد در دفاع از موکلش گفت که جمهوری اسلامی ایران در انتقال ۱۱۵ میلیون دلار سودی نبرده. علاوه بر این، محمد صدر هاشمی‌نژاد، پدر متهم از مخالفان جمهوری اسلامی بوده و به همین جهت مدتی هم در ایران زندانی بوده است.

دافنه کاروانا گالیزیا، روزنامه‌نگار مالتی پیش از این در چندین مقاله افشاگر بانک پیلاتوس را به فعالیت‌های سیاسی غیر شفاف و پولشویی متهم کرده بود.

بانک پیلاتوس این اتهامات را رد کرده بود.

دوشنبه ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ / ۲۴ مهر  ۹۶ دافنه کاروانا گالیزیا در اثر انفجار بمبمی که در خودرویش کار گذاشته شده بود به قتل رسید. روزنامه‌نگاران مالت در اعتراض به ترور همکارشان مقابل پارلمان این کشور گرد آمدند. آن‌ها از دولت مالت خواسته بودند که از آزادی بیان حمایت کند. اتحادیه اروپا نیز در آن زمان با صدور بیانیه‌ای از پولشویی و رابط غیر شفاف سیاسی و اقتصادی در مالت اظهار نگرانی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

بازداشت یکی از بستگان «امپراطور بازار پول ایران» در آمریکا به اتهام پولشویی

 

Share