Share

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که پاریس از نیروهای سوریه دموکراتیک حمایت می‌کند، اما مشروط بر آنکه از پ ک ک اعلام برائت کنند. کردهای شمال سوریه می‌گویند فرانسه متعهد شده که نیروی نظامی به منبیج اعزام کند. در همان‌حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بیش و کم همزمان با این تحولات اعلام کرده که آمریکا از سوریه خارج می‌شود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه

نیروهای سوریه دموکراتیک ائتلافی هستند از کردهای شمال سوریه، عرب‌ها، آشوری‌ها و ارمنی‌ها. ارتش ترکیه از ۲۰ ژانویه در عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» کنترل عفرین را به دست گرفته. اردوغان از احتمال گسترش این عملیات به منبیج و حتی تا مرز عراق خبر داده است.

فقط یک احتمال

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک نطق تلویزیونی که شامگاه گذشته در شهر ریچفیلد، آیداهو ایراد کرد، اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا به زودی نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج می‌کند. نظامیان آمریکا در منبیج و در دیرالزور مستقرند.

ترامپ گفت دخالت نظامی آمریکا در خاورمیانه تاکنون ۷ هزار میلیارد دلار برای این کشور هزینه داشته اما چیزی عاید آمریکا نکرده است. رئیس جمهور آمریکا گفت:

«ما خیلی زود از سوریه بیرون می‌آییم. بگذار دیگران این کار را انجام دهند. ما خیلی زود، خیلی زود خارج می‌شویم.»

هیتر نوئرت، سخنگوی کاخ سفید شامگاه گذشته در یک نشست خبری گفت از خروج نیروی نظامی آمریکا از سوریه بی‌خبر است اما با این حال آمریکا همواره از مشارکت کشورهای دیگر استقبال می‌کند.

ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا اعلام کرده که بعد از حمله ارتش ترکیه به عفرین، جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) در دیرالزور سوریه متوقف شده است.

فقط در حد قدردانی

در همان حال نمایندگانی از روژاوا روز گذشته در پاریس با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار و گفت‌وگو کردند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور قبلی فرانسه از متحدان کردهای شمال سوریه بود. اولاند، مکرون را متهم کرده بود که پشت کردهای سوریه را خالی کرده و به همین سبب انتقاد از سیاست‌های دولت فرانسه در سوریه به تدریج بالا گرفته بود.

کاخ الیزه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که رئیس جمهور فرانسه در این دیدار از زحمات نیروهای سوریه دموکراتیک در مبارزه با داعش قدردانی کرده است.

مکرون در این دیدار همچنین خاطرنشان کرد که فرانسه برای تثبیت مناطق کاهش تنش در شمال سوریه از تشکیل یک حکومت خودگردان کرد حمایت می‌کند با این هدف که از رشد و گسترش داعش در این مناطق جلوگیری کند.

فرانسه در سال‌های گذشته با ارسال سلاح و با اعزام مستشاران نظامی از یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه حمایت می‌کرده است.

خالد عیسی، یکی از نمایندگان یگان‌های مدافع خلق کرد به خبرگزاری رویترز گفته است که مکرون در دیدار یا نمایندگان کردهای سوریه در الیزه برای اعزام نیروی نظامی به منطقه اعلام آمادگی کرده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اما این خبر را تأیید نکرده است. الیزه می‌گوید مکرون اعلام آمادگی کرده که چنانچه نیروهای سوریه دموکراتیک از حزب کارگران کردستان فاصله بگیرند، به عنوان یک میانجی با آنکارا وارد گفت‌وگو می‌شود.

مکرون سه‌شنبه گذشته با ترامپ درباره سوریه گفت‌وگو کرده بود.

بیشتر بخوانید:

پس از سقوط عفرین، آخرین ایزدی‌های سوریه ناپدید خواهند شد

Share