Share

رجب طیب اردوغان از تدارک تازه ارتش ترکیه برای پاکسازی شهرهای کوبانی (عین‌العرب)، سری‌کانی (رأس‌العین) و تل‌ابیض، مناطق کردنشین شمال سوریه خبر داد. اردوغان و چند مقام دولتی ترکیه حمایت فرانسه از کردهای سوریه را محکوم کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه

به‌گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه جمعه ۳۰ مارس / ۱۰ فروردین ضمن اعلام تدارک عملیات گسترده‌تر ارتش این کشور در شمال سوریه گفته است که ترکیه قصد آسیب رساندن به سربازان کشورهای متحد مستقر در منطقه را ندارد، اما این امر نمی‌تواند به شبه‌نظامیان اجازه دهد آزادانه سفر کنند.

نیروهای آمریکایی در کنار «یگان‌های مدافع خلق» (YPG)، بازوی مسلح کردها در شمال سوریه، در شهر منبیج مستقر هستند. ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» را متحد حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند و به همین دلیل به شمال سوریه حمله کرده تا آن‌ها را از این منطقه خارج کند. دولت ترکیه سال‌هاست که با پ‌ک‌ک در جنگ است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پنج‌شنبه ۲۹ مارس / ۹ فروردین اعلام کرد که پاریس از «یگان‌های مدافع خلق» حمایت می‌کند، مشروط بر آن‌که از پ‌ک‌ک اعلام برائت کنند.

او همچنین خاطرنشان کرد که فرانسه برای تثبیت مناطق کاهش تنش در شمال سوریه از تشکیل یک حکومت خودگردان کرد حمایت می‌کند با این هدف که از رشد و گسترش داعش در این مناطق جلوگیری کند.

کردهای شمال سوریه می‌گویند فرانسه متعهد شده که نیروی نظامی به منبیج اعزام کند اما دفتر ریاست جمهوری فرانسه این خبر را تأیید نکرد و روز جمعه نیز کاخ الیزه اعلام کرد که فرانسه عملیات جدید نظامی در شمال سوریه را در خارج از ائتلاف بین‌المللی علیه گروه دولت اسلامی (داعش) برنامه‌ریزی نمی‌کند.

اردوغان گفته است که از حمایت فرانسه از شبه‌نظامیان کرد در سوریه ناراحت است و آن را «کاملاً اشتباه» می‌داند. او همچنین تأکید کرده که در پی سیاست فرانسه، زمانی که «تروریست‌ها» در این کشور گسترش یافتند، پاریس به‌دنبال کمک آنکارا نباشد.

قبل از اظهارات اردوغان، بکیر (باقر) بوزداغ، معاون نخست‌وزیر ترکیه به‌شدت فرانسه را به باد انتقاد گرفت. او در صفحه توئیتر خود نوشت: «اینکه فرانسه به نیروهای کرد اطمینان می‌دهد که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، همکاری و همبستگی آشکار با سازمان‌های تروریستی است که به ترکیه حمله می‌کنند (…) کسانی که ترجیح می‌دهند به جای ترکیه با تروریست‌ها همکاری و دوستی کنند، دیر یا زود، مانند سازمان‌های تروریستی شکست خواهند خورد.»

معاون نخست‌وزیر ترکیه همچنین افزود: «ما امیدواریم که فرانسه دست به چنین اقدامات غیرمنطقی نزند.»

از سوی دیگر، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در توئیتر خود بدون آن‌که نامی از فرانسه ببرد گفته است که ترکیه از متحدان خود می‌خواهد موضعی روشن علیه «تروریسم» بگیرند نه اینکه به «سازمان‌های تروریستی» مشروعیت ببخشند.

کالین افزوده است: «ما رویکردهای غیرجدی همچون “گفت‌وگو، ارتباطات و میانجی‌گری” با چنین ساختارهای تروریستی را رد می‌کنیم.»

ترکیه از روز شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی حملات نظامی خود را به شمال سوریه علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی نظامی کردهای سوریه، آغاز کرده است. نام این عملیات «شاخه زیتون» است و نیروهای ارتش آزاد سوریه، از مخالفان رژیم اسد نیز در این عملیات در کنار ارتش ترکیه قرار دارد. آن‌ها موفق شده‌اند که تاکنون شهر عفرین را از دست کردها خارج کنند.

در چارچوب نبرد ترکیه با کردهای سوریه و نیروهای پ‌ک‌ک، رویترز روز جمعه به‌نقل از نیروهای امنیتی ترکیه خبر داد که در حمله پ‌ک‌ک به نظامیان این کشور در استان سعرد، واقع در جنوب شرق ترکیه، پنج سرباز کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

بیشتر بخوانید:

فرانسه از کردهای شمال سوریه به طور مشروط حمایت کرد

Share