Share

وزارت خارجه آمریکا برای سختگیرانه‌تر کردن فرآیند صدور ویزا برای ورود به خاک آن کشور از این پس فعالیت‌های آنلاین متقاضیان را نیز بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مقررات جدید تقریباً شامل همه افرادی می‌شود که خواهان سفر به آمریکا هستند؛ چه برای مهاجرت و چه برای بازدید. بدین ترتیب، ۱۴,۷ میلیون‌تن تحت تأثیر این مقررات قرار خواهند گرفت.

بر اساس مقررات پیشنهادی وزارت خارجه، متقاضیان ویزای آمریکا باید تمام شناسه‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی خود در پنج سال اخیر را در اختیار مأموران بررسی پرونده آنها قرار دهند.

آنها همچنین باید شماره تلفن‌ها و آدرس‌های ایمیل مورد استفاده در پنج سال اخیرشان را فاش کنند.

این اطلاعات برای بررسی سابقه آنها و تأییدیه امنیتی صدور ویزا به کار خواهد رفت.

مقررات پیشنهادی وزارت خارجه باید پیش از اجرایی‌شدن به تصویب اداره مدیریت و بودجه (OMB) ایالات متحده برسد.

ادامه سیاست‌های ترامپ

پیشنهاد جدید وزارت خارجه پس از قرارگرفتن مایک پومپئو،‌ رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) به جای رکس تیلرسون ارائه شده است.

دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری ایالات متحده پومپئو را که یک محافظه‌کار تندرو است،‌ به دلیل نزدیکی بیشتر به سیاست‌های او جایگزین تیلرسون کرد.

ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که فرآیند تأیید امنیتی متقاضیان ویزای آمریکا را سخت‌گیرانه‌تر کند.

بررسی شناسه‌های کاربری آنلاین پس از انتخاب ترامپ آغاز شده بود،‌ اما تنها برای موارد مورد نیاز. بر اساس مقررات پیشین که از مه گذشته به کار گرفته شد،‌ کارکنان می‌توانستند در صورت «تشخیص ضرورت دسترسی به شناسه‌های کاربری آنلاین»‌ این اطلاعات را از متقاضیان طلب کنند. اکنون این قاعده برای همه متقاضیان اجرا خواهد شد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا نسبت به مقررات جدید ابراز نگرانی کرده و گفته است که اثری «موحش» بر آزادی بیان خواهد گذاشت. به گفته هینا شمسی،‌ دبیر «پروژه امنیت ملی» این اتحادیه،

«مردم حالا دیگر نگران آن  هستند که آیا کارکنان دولت آمریکا در مورد آنچه آنلاین می‌گویند،‌ سوء برداشت خواهند کرد یا نه».

او همچنین نسبت به تعریف مبهم و وسیع از «فعالیت‌های تروریستی» در دولت ترامپ انتقاد کرد و هشدار داد که مقررات جدید می‌تواند بهانه‌ای باشد برای بیرون‌ نگه‌داشتن شهروندان کشورهای عمدتاً‌ مسلمان از خاک ایالات متحده.

دیپلمات‌ها نیز ممکن است مشمول مقررات جدید شوند،‌ هرچند وزارت خارجه آمریکا گفته که قصد ندارد از همه متقاضیان ویزاهای دیپلماتیک چنین چیزی را بخواهد.


در همین زمینه

ویزای آمریکا –سخت‌گیری و آسان‌گیری

Share