Share

ائتلاف عربی به رهبری عربستان از رهگیری و انهدام یک موشک بالستیک در جنوب آن کشور خبر داد. همزمان «جنگ سرد» ایران و عربستان داغ‌تر می‌شود.

سربازان سعودی در حال نشان‌دادن بقایای موشک منهدم‌شده حوثی‌ها که به ادعای ریاض از سوی ایران تأمین شده ـ ۲۶ مارس

ترکی مالکی،‌ سخنگوی ائتلاف عربی شنبه ۳۱ مارس / ۱۱ اسفند از انهدام این موشک شلیک‌شده از سوی گروه شیعیان حوثی «انصارالله» یمن بر فراز شهر نجران خبر داد.

به گفته سخنگوی ائتلاف،‌ یک شهروند هندی بر اثر سقوط ترکش‌های موشک منهدم‌شده مجروح شده است.

پیش از این شبکه خبری یمنی «سبا»،‌ وابسته به حوثی‌ها از شلیک یک موشک بالستیک به سوی پایگاه گارد ملی عربستان خبر داده بود.

حوثی‌ها ادعا کرده‌اند که موشک به هدف برخورد کرده است.

این سومین بار در یک هفته اخیر است که عربستان از رهگیری و انهدام موشک بالستیک حوثی‌ها بر فراز آسمان خود خبر می‌دهد.

هفته گذشته حوثی‌ها چند موشک‌ به سمت ریاض پرتاب کردند که سقوط ترکش‌های آنها پس از انهدام به مرگ یک تن در پایتخت سعودی انجامید. نخستین مرگ رقم‌خورده به‌وسیله‌ موشک‌های حوثی‌ها.

پنج‌شنبه نیز موشک دیگری از انصارالله یمن بر فراز جازان در جنوب غربی عربستان رهگیری و نابود شد.

موشک‌های بالستیک یمن و جدل ایران و ریاض

ریاض مدعی است که حوثی‌ها تا کنون ۹۰ موشک بالستیک به سوی شهرهای مختلف عربستان شلیک کرده‌اند و ایران را تأمین‌کننده تجهیزات موشکی حوثی‌ها معرفی می‌کند. ایران این اتهام را همواره رد کرده است. حوثی‌ها نیز دریافت موشک از ایران را تکذیب می‌کنند.

با این حال «جنگ سرد» بین عربستان و ایران با شدت‌گرفتن جدل لفظی این دو کشور داغ‌تر شده است. محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان در گفتگو با روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» جنگ با ایران را در ۱۰-۱۵ سال پیش‌رو و در صورت عدم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی ناگزیر خوانده بود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تا ۱۲ مه درباره باقی‌ماندن در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) و بازگرداندن تحریم‌های سنگین علیه ایران که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای تعلیق شدند، تصمیم خواهد گرفت.

بهرام قاسمی،‌ سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان ولیعهد سعودی،‌ او را «خام» و «‌تجربه‌نیاموخته» توصیف کرد و با توسل به ادبیات کلاسیک ایران چنین گفت:‌ «این نو رسیده‌ی خام‌اندیش که هنوز باد به دِماغ دارد، یا نمی‌داند جنگ چیست یا تاریخ نخوانده است و یا شوربختانه با بزرگی به صحبت ننشسته است… هلاک خویشتن می‌خواهد آن مور/ که خواهد پنجه کردن با عقابی».

محمد بن سلمان همچنین در گفت‌و‌گو با مجله «تایم» خواستار باقی‌ماندن سربازان آمریکایی در سوریه برای جلوگیری از نفوذ ایران شده است. او به بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری دولت دمشق توصیه کرده بود که دیگر «عروسک خیمه‌شب‌بازی» ایران نباشد.

او پیش از این نیز علی خامنه‌ای، رهبر ایران را با آدولف هیتلر،‌ دیکتاتور رژیم نازی‌ها مقایسه کرده بود.

عربستان،‌ اسرائیل،‌ آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تهران را به انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه متهم می‌کنند. ایران همواره این اتهام‌ها را رد کرده.

حسین موسویان، یک دیپلمات سابق ایران در پرونده هسته‌ای در گفت‌و‌گو با «ایسنا» نسبت به اتحاد مثلت «واشنگتن، تل‌آویو و ریاض» هشدار داد و گفت که این میزان اتحاد و هماهنگی علیه ایران «بی‌سابقه»‌است.


در همین زمینه

ایران، عربستان سعودی و خاورمیانه‌ای آماده انفجار

 

Share