Share

نخست‌وزیر عراق از طرح این کشور برای ادامه جنگ علیه «تروریسم»‌ داخل خاک سوریه خبر داد. افزایش امنیت به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بغداد در آستانه انتخابات پارلمانی بدل شده است.

حیدر عبادی از طراحی برای حمله به داعش در سوریه خبر داد

حیدر عبادی یکشنبه‌شب ۱۲ فروردین / اول آوریل در نشست خبری هفتگی خود گفت:

«وضعیت سوریه چالشی واقعی برای ماست و می‌خواهیم راه‌حلی پیدا کنیم. ما از نبرد علیه تروریسم در عراق به نبرد علیه تروریسم در سوریه رسیده‌ایم.»

عبادی اعلام کرد که طرح‌هایی برای به گفته او مقابله با تروریست‌ها در خاک سوریه در حال تهیه است. او شنبه به رایزنی با فرماندهان ارتش عراق برای انجام چنین عملیاتی پرداخته بود. عبادی در عین حال تأکید کرد که بغداد به دنبال نقض حاکمیت ملی هیچ کشور دیگری نیست.

گروه «دولت اسلامی» (داعش) توانست بخش‌های قابل توجهی از عراق و سوریه را در ۲۰۱۴ به کنترل خود درآورد.

در عراق، ارتش این کشور همراه با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان و با پشتیبانی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا توانست جهادی‌های تندرو را از تقریباً‌ تمام مناطق تحت کنترل آنها بیرون براند.

در سوریه نیز داعش اکنون تنها بر حدود پنج درصد قلمروی پیشین خود در آن کشور کنترل دارد. داعش در شرق سوریه در مرز با عراق، و در جنوب آن در مرز با اردن و اسرائیل و نیز در بخش‌های پراکنده دیگری همچنان حضور دارد.

حملات داعش در حوالی کرکوک

عبادی دسامبر گذشته شکست کامل داعش را اعلام کرد. با این حال حملات داعش در نزدیکی شهر نفت‌خیز کرکوک و برخی مناطق دیگر عراق هنوز ادامه دارد و در هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

نخست‌وزیر عراق اما یکشنبه‌شب ضمن تأیید حضور داعش در برخی مناطق عراق گفت: «به شهروندان اطمینان می‌دهم که نیروهای امنیتی ما کنترل تمام نواحی کشور را در دست دارند.»

جاده کرکوک‌ـ‌بغداد به خاطر افزایش حملات داعش به «جاده‌ مُردن» معروف شده. حملات داعش در جنوب کرکوک نیز افزایش یافته است.

به گفته یک نماینده پارلمان عراق، این حملات باعث شده است تا مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه به گروه شبه‌نظامی تحت فرمان او، سرایا السلام (گردان‌های صلح) دستور بدهد که حفظ امنیت مسیر کرکوک‌ـ‌بغداد را برعهده بگیرند.

سرایا السلام چندی پیش با نیروهای گارد نخست‌وزیری عراق نیز در استان صلاح‌الدین درگیر شده بود.

انتخابات و امنیت

عبادی در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به انتخابات آتی پارلمانی در عراق گفت: «به همه مردم توصیه می‌کنم که هر چه زودتر کارت رأی‌دهی را بگیرند و به متقلبان اجازه دستکاری در انتخابات را ندهند.»

انتخابات سراسری پارلمانی عراق ۱۲ مه برگزار می‌شود.

مسئله امنیت انتخابات یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بغداد است. به علاوه، بسیاری از رأی‌دهندگان هنوز از اوراق شناسایی مورد نیاز برای شرکت در انتخابات برخوردار نیستند. به‌ویژه شهروندان سنی که شهرهایشان در نبرد با داعش به شدت تخریب شد.

شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران، موسوم به نیروهای حشد الشعبی (بسیج مردمی) نیز در انتخابات شرکت خواهند کرد. اختلاف آنها با عبادی نگرانی در مورد سلامت انتخابات را افزایش داده است.

بغداد برای مقابله با تقلب احتمالی در انتخابات راهکارهایی در نظر گرفته است. عبادی در نشست خبری‌اش هشدار داد که خرید و فروش رأی می‌تواند تا ۱۵ سال زندان برای فرد خاطی به همراه داشته باشد.

وزیر دفاع آمریکا پیش از این مدعی شده بود که ایران در عراق با پول رأی می‌خرد.

حضور داعش نیز خطر بالقوه دیگری برای برگزاری انتخابات آتی عراق است.


در همین زمینه

چندپارگی اجتماعی عراق در آستانه انتخابات سراسری

Share