Share

دادخواست احمدی‌نژاد از حلقه یارانش فراتر می‌رود: دفتر رییس دولت‌های نهم و دهم طی فراخوانی از ایرانیانی که در پرونده‌های قضایی مورد ظلم قرار گرفته‌اند خواست که محتوای پرونده به همراه اسناد خود را برای انتشار در اختیار احمدی‌نژاد قرار دهند.

حسین دهقان، مشاور خامنه ای: آقای احمدی نژاد الان در مسجد است. نه می‌شود کند و نه می‌شود سوزاند.

در فراخوان دادخواست که در سایت دولت بهار منتشر شده، دفتر محمود احمدی‌‌نژاد در  اعلام کرده که ذکر هشت مورد ضرورت دارد:

  • نام شاکی
  • نام متشاکی
  • شعبه دادگاه رسیدگی کننده
  • موضوع شکایت
  • لایحه دفاعیه
  • حکم دادگاه بدوی و تجدید نظر
  • تصویر کارت ملی
  • نشانی

محمود احمدی‌‌نژاد ۲ اسفند در واکنش به سخنان رهبر جمهوری اسلامی و اعتراف او به بی‌عدالتی و تبعیض در ایران، در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواستار برکناری رئیس قوه قضاییه و «برگزاری فوری و آزاد انتخابات» در ایران بدون دخالت «نهادهای انتظامی» و «مهندسی شورای نگهبان» شد. او در این نامه با اشاره به «قدرت و اختیارات بسیار گسترده و بی‌بدیل» رهبر جمهوری اسلامی یادآوری کرده بود که درخواست او برای برگزاری انتخابات آزاد و برکناری صادق لاریجانی فقط یک توصیه اخلاقی نیست، بلکه نیازمند «اقدامات عملی و فوری» خامنه‌ای برای اصلاح وضع کشور «در جهت خواست و رضایت مردم است.»

قبل از این نامه، احمدی‌نژاد در نامه دیگری گفته بود که صادق لاریجانی از عدالت ساقط است و پیشنهادهایی برای اصلاح قوه قضائیه مطرح کرده بود، از جمله ادغام برخی نهادهای قوه قضائیه در وزارت دادگستری.

حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور در دولت دهم متهم است که در  ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار یورو و ۵۹۰ هزار دلار پول دستی که قاسم سلیمانی یک روز قبل از پایان کار دولت دهم به احمدی‌نژاد سپرده اختلاس کرده. او که به ۱۵ سال زندان محکوم شده در اعتصاب غذا به سر می‌برد. یکی از دو شرط بقایی برای پایان دادن به اعتصاب غذا، برگزاری دادگاه علنی است با این قصد که نقش قاسم سلیمانی را در پرونده خود افشا کند.

اسفندیار رحیم مشایی، یکی دیگر از دو یار محمود احمدی‌نژاد نیز بازداشت شده. محمود احمدی‌نژاد متهم شده بود به اینکه فقط به دلیل بازداشت و زندانی شدن اطرافیانش، انتقاداتی از عملکرد قوه قضائیه مطرح کرده. اکنون با انتشار فراخوان دادخواست، او این دایره را بزرگ‌تر می‌کند.

در روزهای گذشته شایعاتی درباره برکناری صادق لاریجانی از ریاست قوه قضائیه مطرح شده بود. اما این شایعات در حد شایعه باقی ماند. محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی در توئیتر اعلام کرده است که رئیس آتی قوه قضائیه می‌بایست در امور قضایی تخصص داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آیا صادق لاریجانی برکنار می‌شود؟

Share