Share

ساکنان منطقه تحت کنترل طالبان در ولایت قندور افغانستان گفته‌اند که در حمله روز دوشنبه نیروی هوایی ارتش افغانستان به مراسمی در یک مدرسه دینی در این منطقه ده‌ها نفر از جمله غیرنظامیان کشته شده‌اند. سازمان ملل ضمن دعوت از طرفین درگیری‌ها برای حفظ جان غیرنظامیان گفته که این حمله را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کودک زخمی‌شده در حمله هوایی به قندوز

کودک زخمی‌شده در حمله هوایی به قندوز

دوشنبه ۲ آوریل / ۱۳ فروردین صدها نفر برای شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلی شاگردان یک مدرسه دینی در منطقه‌ای تحت کنترل طالبان واقع در ولایت قندوز گرد آمده بودند که بالگردهای نیروی هوایی افغانستان حمله کردند.

منابع امنیتی افغانستان گفته‌اند که دست‌کم ۵۹ نفر از جمله فرماندهان طالبان در این حمله کشته شدند. بیشتر قربانیان غیرنظامی کودک بودند.

به‌گفته عبد الخالد، از نیروهای امنیتی افغانستان، مقام‌های وزارت بهداشت افغانستان می‌گویند ۵۷ مجروح در بیمارستان قندوز پذیرفته شدند و او ۳۵ جنازه را شمرده است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اما کشته شدن غیرنظامیان در این حمله را تکذیب کرده و گفته است ۲۰ عضو طالبان از جمله یکی از فرماندهان آن‌ها در ولایت قندوز و به همین تعداد هم زخمی وجود داشته است.

به‌گزارش رویترز، دفتر مأموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) سه‌شنبه ۳ آوریل / ۱۴ فروردین در توئیتی اعلام کرد که بازرسان آن در منطقه «گزارش‌های نگران‌کننده از آسیب‌های جدی به غیرنظامیان در این حمله» را مورد بررسی قرار می‌دهند.

امدادرسان سازمان ملل در افغانستان بار دیگر مسئولیت‌های طرفین درگیری‌ها برای حفظ جان غیرنظامیان را یادآور شدند.

طالبان روز دوشنبه ضمن تأیید این حمله بدون اشاره به نشست اعضای این گروه در مدرسه دینی، شمار کشته‌شدگان آن را ۴۰۰ نفر اعلام کرد.

طالبان ویدئویی از این حمله به‌نمایش گذاشته‌اند که در آن دست‌کم جنازه چهار کودک که در کفن پوشانده شده‌اند نشان داده می‌شود. تصاویر دیگر، کودکان و بزرگسالان زخمی‌شده را نشان می‌دهند که در بیمارستان مورد مداوا قرار می‌گیرند. درستی این تصاویر قابل بررسی نیست.

سید جان، یکی از ساکنان این منطقه روز سه‌شنبه به رویترز گفته که در دو مراسم خاکسپاری ۴۰ نفر از قربانیان این حمله شرکت کرده است. به‌گفته او این حمله در جریان مراسم دستاربندی کسانی که قرآن را از حفظ کرده‌اند صورت گرفت.

سید جان گفت: «دو گور ‌جمعی برای دفن قربانیان غیرنظامی این حمله کنده شده بود. در یک گور ۱۶ نفر و در گور دیگر ۲۱ نفر به خاک سپرده شدند و بیشتر آن‌ها کودکان و نوجوانان بودند.»

شهر قندوز در سال ۲۰۱۵ به‌مدت کوتاهی به تصرف طالبان درآمد. سال بعد از آن طالبان برای دومین بار به قندوز حمله کرد اما از آن زمان نسبتاً امن بوده است. در این مدت طالبان بخش بزرگی از ولایت قندوز را به کنترل خود در آورده و نیروی زمینی افغانستان نتوانسته این مناطق را از دست طالبان خارج کند.

در سال گذشته بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در جریان درگیری‌های نظامی بین نیروهای دولتی افغانستان و شورشیان مسلح کشته و یا زخمی شدند. به‌گفته سازمان ملل شمار کشته‌شدگان غیرنظامی در سال جاری میلادی در افغانستان نسبت به سال گذشته  ۷ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان تعیین شد

Share