Share

سخنگوی قوه قضائیه ایران ضمن اظهارنظر در مورد تحریم انتخابات آینده مجلس گفت فیلترشدن تارنمای هاشمی رفسنجانی برپایه قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای مصوب مجلس انجام گرفته است.

به گزارش منابع خبری ایران، امروز دوشنبه ۱۲ دی‌ماه، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران و دادستان کل کشور در نشست خبری خود در مورد تحریم انتخابات نهم مجلس گفت: "این‌که کسانی بیایند و تحریم کنند به نظر می‌رسد چیزی جز روسیاهی برای خودشان ذخیره نمی‌کنند."

وی در مورد "جرم" بودن تحریم انتخابات از سوی گروهی از زندانیان سیاسی و مخالفان حکومت، گفت: "اگر مسائلی به نحوی از انحاء به امنیت کشور ضربه بزند، تهدید شود و یا دعوت به اغتشاش شود، طبیعتأ جرم است اما اگر فردی تصمیم خود یا گروهش را درباره‌ انتخابات مطرح کند بحث دیگری است."

اژه‌ای در تأیید یا تکذیب این‌که به سایت‌های اینترنتی دستور داده شده هرگونه تبلیغی برای تحریم انتخابات برابر قانون جرایم رایانه‌ای جرم است، به‌شکل صریح پاسخ نداد و گفت: "در زمان برگزاری انتخابات اگر از طریق مطبوعات، فضای سایبری و تریبون‌های مختلف مطالبی مطرح شود که بر اساس قانون، اقدام علیه نظام یا امنیت کشور و افراد باشد یا تهدیدی برای امنیت کشور محسوب شود، قطعأ با برخورد مواجه خواهد شد؛ در غیر این صورت با آن برخوردی نمی‌شود."

اژه‌ای: در زمان برگزاری انتخابات اگر از طریق مطبوعات، فضای سایبری و تریبون‌های مختلف مطالبی مطرح شود که بر اساس قانون، اقدام علیه نظام یا امنیت کشور و افراد باشد یا تهدیدی برای امنیت کشور محسوب شود، قطعأ با برخورد مواجه خواهد شد

وی افزود: "در خصوص مسائل سایبری کارگروهی در قانون پیش‌بینی شده است که طبق آن مصادیق مجرمانه توسط هیأتی تعیین و ابلاغ می‌شود."

به سایت هاشمی رفسنجانی تذکر داده شده بود

محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با دلیل فیلتر شدن تارنمای اکبر هاشمی ‌رفسنجانی، رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت که این اقدام برپایه قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای مصوب مجلس انجام گرفته است.

به‌گفته محسنی اژه‌ای این قانون در سال ۸۸ در مجلس به تصویب رسید که از مردادماه به‌اجرا گذاشته شد.

براساس این قانون یک کارگروه برای تعیین مصادیق مجرمانه و پالایش این مصادیق تعیین می‌شود.

اژه‌ای گفت این کارگروه در مهرماه گذشته به سایت هاشمی رفسنجانی پنج یا شش مورد مجرمانه را تذکر داده بود که این موارد از روی سایت برداشته شدند اما دوباره همین موارد و موارد مجرمانه دیگری در این تارنما منتشر شد و چون اقدامی صورت نگرفت سایت فیلتر شد.

وی همچنین تأکید کرد که این سایت متعلق به محسن هاشمی رفسنجانی است و نه اکبر هاشمی رفسنجانی.

اژه‌ای همچنین اعلام کرد که دادگاه فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی احتمالأ فردا یا پس‌فردا پایان می‌یابد و همین هفته یا هفته آینده حکم آن صادر می‌شود.

محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی چندی پیش به خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گفته بود که شامگاه پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه تارنمای رئیس تشخیص مصلحت نظام مسدود شد.

در پی این اقدام روزنامه رسالت نوشت علت بسته شدن سایت هاشمی رفسنجانی برخورد گزینشی مسئولان این سایت با برخی خاطرات وی بوده است.

رسالت افزود: "برخی تیترها از لابه‌لای خاطرات هاشمی رفسنجانی در دهه ۶۰ به‌گونه‌ای انتخاب می‌شده که با روشن‌ترین مصوبات شورای عالی امنیت ملی مغایر بوده است."

شکایت متقابل دولت و مجلس

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای در مورد درگیری فیزیکی هفته گذشته بهروز مرادی، رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و حسین حسینی نماینده فریمان که در جلسه مجلس رخ داد گفت: "هم نماینده‌ مجلس و هم نماینده‌ دولت از هم شکایت متقابل کرده‌اند و هر دو شکایت به دستگاه قضایی واصل شده و به دادسرای کارکنان دولت ارجاع شده است."

اژه‌ای: پسر یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با فساد اقتصادی اخیر با اتهامی سنگین بازداشت شده است

روز سه‌شنبه نهم دی‌ماه اختلاف بر سر چگونگی پرداخت درآمدهای ناشی از برق و آب به حساب هدفمندسازی یارانه‌ها به درگیری فیزیکی بین نماینده دولت و نماینده مجلس کشیده شد.

این درگیری زمانی رخ داد که مجلس ایران طرح دو فوریتی توضیح و تفسیر ماده ۱۲ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را در دستور کار داشت.

دو فوریتی این طرح در مجلس تصویب شده بود و بررسی جزئیات آن به جلسه نهم دی‌ماه موکول گردیده بود که به درگیری نماینده دولت و نماینده مجلس و سپس اخراج بهروز مرادی از مجلس منجر شد.

برپایه قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، دولت تنها مجاز است که مابه‌تفاوت افزایش قیمت حامل‌های انرژی را به حساب هدفمندسازی یارانه‌ها بریزد و درآمد به‌شمار آورد اما نمایندگان مجلس معتقدند که دولت تمامی درآمدهای برق و آب را به حساب هدفمندسازی یارانه‌ها می‌ریزد تا از پس پرداخت یارانه‌های نقدی برآید.

سنگین بودن اتهام پسر یکی از نمایندگان مجلس در پرونده اختلاس

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه سخنان خود گفت: "پسر یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با فساد اقتصادی اخیر با اتهامی سنگین بازداشت شده است."

وی بدون اشاره به اتهام فرد مزبور افزود: "این فرد فرزند شخصی که در هیأت رئیسه‌ مجلس است، نیست اما وی فرزند یکی از نمایندگان مجلس است و اتهامش هم سنگین است."

پیش از این خبرهای گوناگونی درباره بازداشت فرزند یکی از نماینده‌های مجلس متنشر شده بود که این اخبار تایید نشده درباره فرزندان علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران بود.

بروجردی نیز از سوی پشتیبانان دولت ایران متهم شده بود که در اختلاس بزرگ سه هزار میلیاردی نقش داشته است.

حتی گفته شد که وی به اتهام "دست داشتن در اختلاس بانکی" بازداشت و پس از ۲۴ ساعت با میانجی‌گیری علی لاریجانی، رئیس مجلس آزاد شده است.

برخی رسانه‌ها افزون بر نام علاء‌الدین بروجردی٬ نام‌های ارسلان فتحی‌پور٬ محمد دهقان٬ جبار کوچکی‌نژاد و صمد مرعشی را به‌عنوان چهار نماینده‌ای مطرح کردند که در اختلاس بزرگ مالی دست داشته‌اند.

محسنی اژه‌ای امروز در نشست رسانه‌ای خود تعداد نمایندگانی که در رابطه با پرونده فساد اقتصادی مورد تحقیق قرار گرفته‌اند را چهار نفر اعلام کرد.

 

Share