Share

محمدجواد ظریف سیاست مشترک ایران، روسیه و ترکیه در قبال سوریه را موفق دانست و کشورهای غربی را متهم کرد که در امور داخلی سوریه دخالت می‌کنند. او گفت حضور آمریکا در منطقه شکاف‌های قومیتی در سوریه را گسترش می‌دهد و راه حل مقابله با این سیاست این است که دولت مرکزی سوریه تقویت شود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که به‌منظور شرکت در نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه به آنکارا سفر کرده، چهارشنبه ۲۵ فروردین در بدو ورود به آنکارا به سیاست کشورهای غربی در سوریه تاخت و گفت این کشورها می‌خواهند «مسیر صحیح» طی شده در سوریه را «منحرف» کنند.

ظریف گفت: «کشورهای خارجی خصوصاً کشورهای غربی که خود را قیم کشورهای دیگر می‌دانند نباید این حق را به خودشان بدهند که روندی را که با تلاش فراوان به نتیجه رسیده، با دخالت خود از مسیر صحیح و قانونی منحرف کنند.»

او «مسیر صحیح و قانونی» را همانی دانست که سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در مذاکرات آستانه و سوچی به‌پیش برده‌اند.

وزیر خارجه ایران با نگران‌کننده خواندن «حرکت‌های آمریکا و نحوه سوءاستفاده آمریکا از شکاف‌های قومیتی در داخل سوریه»، افزود: «بهترین روش برای مقابله با این حرکت آمریکایی‌ها، تقویت دولت مرکزی سوریه و حمایت از حاکمیت مرکزی سوریه است تا بتواند اراضی کشور را در اختیار داشته باشد و مانع از افزایش شکاف‌های قومیتی شود.»

اشاره ظریف به حمایت آمریکا از نیروهای کرد در شمال سوریه است. او بدون آن‌که از حمله نظامی ترکیه به عفرین برای مقابله با کردها نامی ببرد به‌شکل تلویحی سیاست «شکاف قومیتی» آمریکا را موجب این حملات دانست و گفت: «تحولاتی که در عفرین اتفاق افتاده باز از این جهت مهم است که ما باید تأکید کنیم که هیچ توجیهی برای نقض تمامیت ارضی سوریه قابل قبول نیست.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز عصر سه‌شنبه ۱۴ فروردین پیش از رفتن به آنکارا برای شرکت در نشست رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه گفت آمریکا به‌دنبال تجزیه سوریه است. او گفت: «نیروهای آمریکایی که به‌دنبال عدم استقرار کامل دولت سوریه در همه مناطق این کشور و حتی تجزیه سوریه هستند، همچنان در بخشی از مناطق شرقی حضور دارند.»

در همان حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا غروب سه‌شنبه بار دیگر از تمایل خود برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه سخن گفت.

ترامپ در این‌باره گفت: «تا جایی که به سوریه ربط دارد، مأموریت اصلی ما، از بین بردن گروه داعش بود. ما این مأموریت را انجام داده‌ایم و در هماهنگی با طرف‌های دیگر در منطقه، خیلی زود [درباره خروج از سوریه] تصمیم‌ می‌گیریم.»

با این حال رئیس‌جمهور آمریکا تاریخ مشخصی را برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اعلام نکرد.

دونالد ترامپ نخستین بار ۲۹ مارس / ۹ فروردین گفته بود که نیروهای آمریکایی به‌زودی از سوریه بیرون خواهند رفت.

آمریکا دو هزار نیروی نظامی در سوریه دارد. برخی از این نیروها مستشارانی هستند که یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال سوریه را آموزش می‌دادند.

امروز، چهارشنبه ۴ آوریل / ۱۵ فروردین رؤسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا درباره مناطق کاهش تنش در سوریه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

دو ماه قبل سران سه کشور در سوچی روسیه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. این دیدارهای سه جانبه در ادامه مذاکرات صلح آستانه برای تثبیت «مناطق کاهش تنش» در سوریه برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ترامپ خواهان خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه شد

Share