Share

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ایران می‌گوید نرخ بی‌سوادی در ۱۳ استان افزایش پیدا کرده و جمعیت بی‌سوادان مطلق در کشور هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

علی باقرزاده، چهارشنبه ۲۵ فروردین گفت: «در مجموع در همه گروه‌های سنی هشت میلیون و ۸۰۰ هزار بی‌سواد مطلق و ۱۱ میلیون کم‌سواد در کشور داریم.»

به‌گفته او براساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵، در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بی‌سواد شناسایی شده است که حدود ۴۰۰ هزار نفرشان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

باقرزاده رشد نرخ سوادآموزی در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ را ۲,۸۵ درصد اعلام کرد و گفت یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر از آمار بی‌سوادان کاهش پیدا کرده. این در حالی است که نرخ رشد باسوادی طی سال‌های ۸۶ تا ۹۰ حدود ۰,۲ درصد بوده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی همچنین میانگین تحصیل ایرانیان را هشت سال عنوان کرد و در این زمینه پیشنهاد داد که تحصیلات تا پایان سال دوازدهم اجباری شود.

علی باقرزاده در دی‌ماه سال گذشته آماری ارائه‌ داده بود که بر اساس آن بیشترین نرخ باسوادی در استان‌های مازندران، تهران، سمنان، البرز بود و کمترین نرخ ‏باسوادی نیز در استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمان، خوزستان و لرستان به چشم می‌خورد.

استان سیستان و بلوچستان با ۱۸ درصد نرخ بی‌سوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بالاترین میزان بی‌سوادی را در کشور داراست.

آموزش ابتدایی همگانی در ایران بر اساس قانون اجباری است و دولت وظیفه دارد تا امکانات لازم برای آن را فراهم آورد.

در اصل سوم از فصل اول قانون اساسی جمهوری اسلامی که به‌طور کلی به وظایف دولت اشاره شده، آمده است: «آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی».

بیشتر بخوانید:

وضعیت سواد ایرانیان: کاهش اختلاف جنسیتی، وجود ۱۹۰ هزار کودک و نوجوان بی‌سواد

Share