Share

محمود احمدی‌نژاد در ویدئوی تازه‌ای از شرایط اداره کشور و بازداشت‌ها انتقاد و از دوستان در بند خود، حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی پشتیبانی کرده و آن‌ها را کاملاً بی‌گناه دانسته است.

محمود احمدی‌نژاد  ـ عکس از آرشیو

محمود احمدی‌نژاد ـ عکس از آرشیو

پیام تصویری احمدی‌نژاد را «دولت بهار»، سایت طرفداران او، چهارشنبه ۲۵ فروردین منتشر کرده. در این پیام، رئیس قبلی جمهوری اسلامی با اشاره به مخالفانش در دستگاه حکومتی گفته است: «آن‌ها فکر می‌کنند که بالاتر از مردم هستند. آن‌ها فکر می‌کنند مسئول محدود کردن آزادی‌های مردم هستند. فکر می‌کنند باید به جای مردم تصمیم بگیرند و (…) رفتار اقتصادی و سیاسی و اجتماعی آن‌ها غالباً به نفع یک قشر خاص است.»

او از محدودیت آزادی‌ها در ایران سخن گفت و در این زمینه به بازداشت یاران نزدیک‌اش، حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی اشاره کرد که هم‌اکنون در زندان‌اند.

احمدی‌نژاد در این‌باره گفت: «کسانی که مخالف آن‌ها و مخالف نحوه اداره کشور هستند و مخالف برخی سیاست‌ها و برخی رفتارهای قضایی هستند، این‌ها را به عناوین دیگری متهم می‌کنند. اقدام و تبلیغ علیه نظام! برخی‌ها را متهم می‌کنند به تخلفات اقتصادی.»

حمید بقایی،‌ معاون احمدی‌نژاد در‌ دولت دهم به اختلاس از میلیون‌ها دلار پول دستی قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس متهم و به ۱۵ سال زندان محکوم شده. او در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. اسفندیار رحیم مشایی، رئیس‌دفتر احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری نیز به‌دلیل حمایت از بقایی ۲۶ اسفندماه دستگیر شد.

احمدی‌نژاد می‌گوید یارانش «هیچ تخلفی ندارند» و یک سند هم از «تخلفات مالی» آن‌ها وجود ندارد.

او معتقد است که اصل ماجرا اختلاف نظر آن‌ها بر سر اداره کشور است: «مرد باشید در اختلاف فکری و عقیدتی و نظری، بحث‌های نظری بکنید. اگر کارهایی که برای مملکت انجام می‌دهید درست است و منطق دارد و قابل دفاع است، خوب بیایید دفاع و مناظره کنید. بیایید پاسخ بدهید. اصلاً یک راه نشان دهید که اگر کسی به بخشی از حکومت اعتراضی داشته باشد چه کار باید بکند، چگونه باید بگوید؟ آن طوری که خوشایند مقامات است بگوید خوب چه تأثیری دارد؟ چه کسی تعیین می‌کند که چه کسی چگونه باید بگوید؟ هر جوری می‌گوییم می‌گویند جرم است. هر کس هر جوری اعتراض می‌کند می‌گویید جرم است.»

احمدی‌نژاد هشدار داده که تبعات این رفتار و مسئولیت سلامتی و جان بازداشت‌شدگان به عهده مسئولان حکومتی است.

او در پایان تأکید کرده که «این شرایط دوام ندارد و به نفع ملت عوض خواهد شد.»

این نخستین بار نیست که محمود احمدی‌نژاد از شرایط کشور و فشاری که بر دوستانش وارد می‌شود انتقاد می‌کند. او در ماه‌های اخیر بارها در نامه‌ها و پیام‌های مختلف به تندی از این مسائل انتقاد کرده است.

این در حالی است که رئیس‌جمهوری پیشین ایران خود با اتهام‌های فساد مالی گسترده روبه‌رو است. او به جبران بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تخلفات نفتی در زمان ریاست ‌جمهوری خود محکوم شده که به گفته فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات، کل اموال او کفاف آن را ندارد. احمدی‌نژاد اما ادعا کرده که باندهای قدرت و ثروت علیه او و یارانش توطئه‌ کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تلاش احمدی‌نژادی‌ها برای هم‌پرونده کردن رحیم مشایی با باقر لاریجانی در ارتباط با یک جن‌‌گیر

Share