Share

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب می‌گوید وجود تک تیراندازها در شهرهای سوریه یک تهدید جدی است.

 

به گزارش الجزیره، دبیرکل اتحادیه عرب روز دوشنبه دوم ژانویه ۲۰۱۲ (۱۲ دی ۱۳۹۰) در یک نشست خبری گفت نیروهای دولتی از مناطق مسکونی سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند و در اطراف شهرها مستقر شده‌اند.

نبیل العربی با اعلام اینکه هنوز کشتار در سوریه ادامه دارد، خواهان آتش‌بس کامل بین مخالفان و دولت شد.

از زمان ورود ناظران اتحادیه عرب به سوریه تاکنون دست‌کم ۱۵۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند.

اولین گروه ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به ۹ ماه خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

رئیس پارلمان کشورهای عربی از نبیل العربی خواسته است تا سریعاً از ناظران این اتحادیه بخواهد که سوریه را ترک کنند

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

نبیل العربی همچنین گفت است شمار ناظران اتحادیه عرب به ۱۰۰ نفر افزایش پیدا می‌کند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

پیشتر نیز یکی از ناظران اتحادیه عرب گفته بود تک تیراندازان دولت بشار اسد را در شهرها مشاهده کرده است اما محمد احمد مصطفی الدابی، رئیس ناظران اتحادیه عرب این اظهارات را رد کرده بود.

پیشینه الدابی نیز در چند روز گذشته انتقادهایی را به دنبال داشته است. فعالان سوری و ناظران غربی می‌گویند الدابی پیشتر از افسران ارتش سودان بوده و به همین دلیل نمی‌تواند برای بررسی مسائل سوریه گزینه مناسبی باشد اما اتحادیه عرب گفته است ناظران از حمایت کامل این اتحادیه برخوردار هستند.

در همین حال علی الدقباسی، رئیس پارلمان کشورهای عربی گفته است دولت سوریه با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب همچنان به کشتار ادامه می‌دهد.

به گفته وی ادامه کشتارها در سوریه، هدف اتحادیه عرب را از اعزام ناظران زیر سوال برده است.

بر همین پایه رئیس پارلمان کشورهای عربی از نبیل العربی خواسته است تا "سریعاً" از ناظران این اتحادیه بخواهد که سوریه را ترک کنند.

 

Share