Share

همسر یک وکیل حقوق بشری بازداشت شده در چین یک راهپیمایی ۱۰۰ کیلومتری را آغاز کرده با این امید که از سرنوشت همسرش با خبر شود. وانگ کوان‌ژانگ، ۱۰۰۰ روز است که دستگیر و ناپدید شده است.

همسر  وانگ کوان‌ژانگ از ۱۰۰۰ روز قبل از سروشت او بی‌خبر مانده

لی ونزو از پکن تا تیانجین، جایی که گمان می‌کند همسرش آنجا زندانی است را پیاده طی می‌کند. او از ۱۰۰۰ روز قبل که همسرش دستگیر شد از او خبری نشنیده و حتی نمی‌داند که آیا او زنده است یا نه.

وانگ کوان‌ژانگ، اوت ۲۰۱۵ در جریان یک سرکوب ملی که به دستگیری ۲۰۰ فعال مدنی انجامید، بازداشت شد. گفته می‌شود که سرکوب ۷۰۹ -نامی که بر اساس تاریخ این رویداد که مطابق با ۹ ژوئیه است به آن داده شده- نشانه‌ای از عدم مدارا در دوران ریاست جمهوری شی جی پینگ است.

روزنامه دولتی «مردم» آن زمان برخی از بازداشت‌شدگان شناخته شده را «گنگ جانیان» توصیف کرده بود که «خطر بزرگی برای نظم اجتماعی» محسوب می‌شوند.

لی ونزو قصد دارد که در راهپیمایی ۱۲ روزه خود مقامات چین را وادار کند که درباره سرنوشت همسرش به او پاسخ بدهند. پرسش او از مقامات چین این است که‌‌ آیا در حالی که وکیل همسرش اجازه ملاقات با او را پیدا نکرده، جمهوری خلق چین آیا همچنان به سیاست خود مبنی بر «اداره کشور بر اساس قانون» پایبند است یا نه. او همچنین می‌گوید که احتمال دارد همسرش تحت شکنجه قرار گرفته باشد.

لی ونزو به رویترز گفته که دولت چین حقوق همسر او را نقض کرده‌: «بازداشت یک فرد بی‌گناه و زندانی کردن او برای ۱۰۰۰ روز جنایت است.»

وانگ وکیلی بود که پرونده‌های مربوط به شکایت از خشونت پلیس را بررسی می‌کرد و وکیل مدافع اعضای گروه ممنوع شده «فالون» بود که دولت چین آنها را «فرقه شیطان» می‌خواند.

وانگ در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ گفته بود که به دلیل به چالش کشیدن حکم یک قاضی، در زیرزمین یک دادگاه مورد شکنجه قرار گرفته است.

وانگ کیااولینگ، همسر لی هپینگ، وکیل حقوق بشری نیز در این راهپیمایی لی ونزو را همراهی می‌کند. همسر او نیز به دلیل فعالیت‌های خود یک حکم تعلیقی دریافت کرده است.

بسیاری از افرادی که در جریان سرکوب ۷۰۹ دستگیر شدند، احکام زندان، زندان تعلیقی یا حصر خانگی دریافت کرده‌اند.

Share