Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۲۴ شهروند روسیه از جمله چند تن از الیگارش‌های این کشور و ۱۴ نهاد را به دلیل «فعالیت‌های شرورانه مسکو برای از بین بردن دموکراسی در غرب» تحریم کرد. تحریم‌های تازه اقتصاد روسیه، به ویژه بخش انرژی را نشانه رفته است.

شرکت روسال در مسکو. اولگ دریپاسکا، مدیر عامل اجرایی شرکت روسال و رییس هیئت مدیره بیسیک المنت کمپانی و از سهامداران اصلی شرکت‌های روس‌نفت و نوریلسک نیکل در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکایی قرار گرفته.

استیون منوچین، وزیر خرانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که جمعه ۶ آوریل/ ۱۷ فروردین منتشر کرده است، دولت روسیه را به فعالیت‌های شرورانه برای از بین بردن نظام‌های دموکراتیک در کشورهای غربی متهم کرده است:

«دولت روسیه در سراسر جهان فعالیت‌های شرورانه‌ای مانند اشغال کریمه و دامن زدن به خشونت‌ها در شرق اوکراین انجام می‌دهد. علاوه بر این سلاح و کالاهای دیگر در اختیار رژیم اسد قرار می‌دهد و تلاش می‌کند با حملات سایبری دموکراسی‌های غربی را از میان بردارد.»

تابستان گذشته کنگره آمریکا با اکثریت مطلق آرا تحریم‌های روسیه به دلیل دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و الحاق کریمه به فدراسیون روسیه را تصویب کرد و مجازات‌هایی هم برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نظر گرفت. روسیه در آن زمان در واکنش به این تحریم‌ها نیمی از دیپلمات‌های آمریکایی را از خاک روسیه اخراج کرده بود.

رئیس جمهور آمریکا امیدوار بود که از روابط بین آمریکا و روسیه تنش‌زدایی کند. در بحبوحه بحران «اسکریپال» مسکو اعلام کرده بود که ترامپ بعد از پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه از او دعوت کرده به واشنگتن سفر کند. اکنون با اعمال تحریم‌های تازه این تلاش‌ها به ثمر نمی‌رسد.

۷ الیگارش روس و ۱۲ شرکتی که در تملک آن‌هاست و همینطور ۱۷ کارمند بلندپایه دولت روسیه شامل تحریم‌های تازه وزارت خزانه‌داری آمریکا شده‌اند.

اولگ دریپاسکا، مدیر عامل اجرایی شرکت روسال و رییس هیئت مدیره بیسیک المنت کمپانی و از سهامداران اصلی شرکت‌های روس‌نفت و نوریلسک نیکل در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکایی قرار گرفته.

سلیمان کریمف، یکی از متمول‌ترین اشخاص جهان و مالک یک معدن طلا در روسیه هم جزو تحریم‌شدگان است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دارایی‌های این اشخاص در آمریکا را مسدود کرده است.

کنستانتین کوزاچوف رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه که پیش از این چندین بار از برنامه موشکی ایران هم حمایت کرده بود، تحریم‌های تازه وزارت خزانه‌داری آمریکا را «غیر موجه» و «خصمانه» خوانده است.

تحریم‌های تازه وزارت خزانه‌داری آمریکا، اقتصاد روسیه، به ویژه بخش انرژی را نشانه رفته است. روسیه متهم شده بود که با حملات سایبری و با کمک تبلیغات وسیع و درج خبرهای جعلی در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش داشته است.

به تازگی دولت روسیه متهم شده که به جان سرگئی اسکریپال و دختر او در خاک بریتانیا با مواد سمی سوءقصد کرده است. در این بحران کشورهای غربی ده‌ها دیپلمات روس را اخراج کردند و روسیه هم متقابلاً ده‌ها دیپلمات غربی را اخراج کرد. شامگاه گذشته شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی ابعاد این بحران جلسه فوق‌العاده تشکیل داده بود.

 بیشتر بخوانید:

سفیر روسیه در سازمان ملل: با آتش بازی نکنید که پشیمان می‌شوید

Share