Share

شبکه خبری «روداو»، نزدیک به حکومت محلی کردستان عراق از افزایش حضور سربازان ترکیه در کوه‌های اقلیم کردستان خبر می‌دهد. بنا بر این گزارش، ارتش ترکیه در نزدیکی مقر احزاب کرد ایرانی مخالف در آن منطقه مستقر شده است.

یک عضو پژاک تصویر عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ ک ک را در منطقه‌ای در کوه‌های شمال اربیل نصب می‌کند ـ منبع: AFP

به گزارش روداو، سربازان ترکیه طی ۲۴ ساعت گذشته در هشت نقطه کوهستانی در شمال استان اربیل مستقر شده‌اند. ترکیه همچنین بمباران و گلوله‌باران مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) را شدت بخشیده است.

ترکیه عملیات زمینی علیه مواضع پ ک ک در عراق را ۱۰ مارس آغاز کرد. ارتش ترکیه تا پایان مارس ۱۰ کیلومتر درون خاک کردستان عراق پیشروی کرده بود.

ترکیه به طور مداوم علیه پ ک ک در کوهستان‌های شمال عراق در نزدیکی مرز ترکیه دست به حمله هوایی می‌زند. شمال عراق از جمله مناطق اصلی استقرار نیروهای پ ک ک است.

ارتفاعات کوهستانی محل استقرار سربازان ترکیه در منطقه سیدکان، در ۹۰ کیلومتری شهر اربیل واقع است. با تسخیر این ارتفاعات،‌ ارتش ترکیه اکنون عملاً ۲۰ کیلومتر در خاک کردستان عراق پیشروی کرده است.

مقام‌های محلی به روداو گفته اند که تا بعدازظهر جمعه بمباران این منطقه ادامه داشته و سپس سربازان ترکیه به ارتفاعات کوه‌های شاپان، دیلان، کویت، بنی، چیاسور، آلکان و چیانایا اعزام شده‌اند.

خبرنگار روداو گزارش داده که سربازان ترک تنها یک تپه با محل استقرار حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) فاصله دارند.

حدکا تا کنون هرگز با نیروهای ترکیه درگیر نشده است. اما علاوه بر حدکا، دیگر گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی در منطقه یکسانی حضور دارند. حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)، نزدیک به پ ک ک یکی از این گروه‌ها است.

عملیات نظامی ترکیه باعث آوارگی روستانشینان این منطقه شده است که از هراس شدت‌گرفتن جنگ از منطقه گریخته‌اند.

روستاییان در حال گریز از منطقه جنگ،‌ جمعه ششم آوریل ـ‌ منبع: توئیتر

احسان چلبی، شهردار سیدکان به روداو گفته است که «پیشروی‌های ارتش ترکیه در خاک اقلیم به صورت روزانه ادامه دارد.»

ارتش ترکیه و پ ک ک هر دو ادعا می‌کنند که شماری از سربازان طرف مقابل را در درگیری‌های اخیر از پای درآورده‌اند. آمار دقیقی اما از تلفات آنها در دست نیست و هیچ یک از دو طرف شمار کشته‌شدگان نیروهای خودی را اعلام نکرده‌اند.

انتقاد بارزانی از پ ک ک

نچیروان بارزانی،‌ نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در واکنش به ورود ارتش ترکیه به خاک این منطقه از پ ک ک انتقاد کرد و گفت:

«ما به این اصل باور داریم که قلمروی اقلیم کردستان نباید به هیچ وجه برای حمله یا ارتکاب خشونت علیه همسایگان ما به کار رود. این سیاست درباره ایران و ترکیه و سوریه صادق است… قابل قبول نیست که پ ک ک از قلمروی کردستان عراق عملیات نظامی [علیه ترکیه] انجام دهد و سپس به آنجا بازگردد.»

عملیات نظامی ترکیه علیه پ ک ک در کوهستان‌های شمال اربیل به تازگی شدت گرفته است. رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه تهدید کرده بود که در صورت انفعال بغداد در بیرون راندن پ ک ک از شنگال (سنجار)،‌ به آنجا نیز حمله خواهد کرد، هرچند پس از آن از تأخیر این عملیات و واگذاری آن به دولت عراق خبر داد. شنگال‌ محل زندگی ایزدی‌هایی که به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) نسل‌کشی شدند.

آتش‌بس بین پ ک ک و دولت ترکیه سال ۲۰۱۵ و با توقف فرآیند صلح شکسته شد. بیش از سه دهه است که نبرد بین نیروهای ترکیه و چریک‌های کرد پ ک ک که خواستار خودآیینی و به‌رسمیت‌شناخته‌شدن حقوق کردها در این کشور هستند، ادامه دارد.


در همین زمینه

اردوغان: حمله به مواضع پ.ک.ک در شنگال به بغداد واگذار شد

Share