Share

اتحادیه عرب خواهان برگزاری نشستی اضطراری برای بررسی ماندن یا خروج ناظرانش از سوریه شده است.

 

به گزارش الجزیره، اتحادیه عرب روز سه‌شنبه سوم ژانویه ۲۰۱۲ (۱۳ دی ۱۳۹۰) اعلام کرد این نشست اضطراری به دنبال ادامه یافتن کشتارها در سوریه برگزار می‌شود.

احمد بن حلی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب گفته است این نشست روز شنبه هفت ژانویه در قاهره پایتخت مصر برگزار می‌شود.

دو روز پیش علی الدقباسی، رئیس پارلمان کشورهای عربی گفته بود دولت سوریه با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب همچنان به کشتار ادامه می‌دهد.

به گفته وی ادامه کشتارها در سوریه، هدف اتحادیه عرب را از اعزام ناظران زیر سوال برده است.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران اتحادیه عرب بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند

بر همین پایه رئیس پارلمان کشورهای عربی از نبیل العربی خواسته است تا "سریعاً" از ناظران این اتحادیه بخواهد که سوریه را ترک کنند.

فعالان سوری می‌گویند از زمان آغاز به کار ناظران اتحادیه عرب تاکنون دست‌کم ۱۵۰ نفر از معترضان در این کشور کشته شده‌‌اند.

اولین گروه ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به ۹ ماه خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب نیز روز دوشنبه دوم ژانویه گفت وجود تک تیراندازها در شهرهای سوریه یک تهدید جدی است.

پیشتر نیز یکی از ناظران اتحادیه عرب گفته بود تک تیراندازان دولت بشار اسد را در شهرها مشاهده کرده است اما محمد احمد مصطفی الدابی، رئیس ناظران اتحادیه عرب این اظهارات را رد کرده بود.

پیشینه الدابی نیز در چند روز گذشته انتقادهایی را به دنبال داشته است. فعالان سوری و ناظران غربی می‌گویند الدابی پیشتر از افسران ارتش سودان بوده و به همین دلیل نمی‌تواند برای بررسی مسائل سوریه گزینه مناسبی باشد اما اتحادیه عرب گفته است ناظران از حمایت کامل این اتحادیه برخوردار هستند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

 

Share