Share

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ارتباط بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌ـ‌بریتانیایی‌ با اختلاف مالی بین تهران و لندن را تکذیب کرد.

نازنین زاغری که برای دیدن خانواده به ایران سفر کرده بود، به اتهام امنیتی بازداشت شد

قاسمی یکشنبه ۱۹ فروردین / هشتم آوریل در گفتگو با خبرگزاری «فارس»،‌ وابسته به سپاه پاسداران درباره ادامه بازداشت نازنین زاغری گفت:

«خانم زاغری به عنوان شهروند ایرانی، از نظر دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف مجرم شناخته شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه شده و دوران محکومیت خود را سپری می‌کند. هر آنچه در خصوص نوع اتهامات خانم زاغری و ارتباط دادن آن به برخی از مسائل روابط فیمابین ایران و انگلستان مطرح می‌شود، گمانه‌زنی‌های بی‌اساسی است که صحت ندارد.»

پیش از انقلاب ۱۳۵۷، ایران برای خرید ۱۳۱۵ تانک چیفتنی که پس از انقلاب هرگز تحویل داده نشد، با بریتانیا قراردادی به ارزش ۴۰۰ میلیون پوند بسته بود. ریچارد رتکلیف سال گذشته گفته بود که همسر او – نازنین زاغری – به دلیل اختلافات مالی ایران و بریتانیا بر سر این معامله تسلیحاتی زندانی شده است.

مراجع قضایی ایران اما مدعی اند که نازنین زاغری را به اتهام توطئه برای براندازی جمهوری اسلامی زندانی کرده‌اند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در سفر چندماه پیش خود به ایران بر سر آزادی نازنین زاغری و بدهی لندن به تهران رایزنی کرد اما زاغری آزاد نشد. کارزار حمایت از نازنین زاغری پیش از این مدعی شده بود که دلیل باقی‌ماندن او در زندان مناقشه بریتانیا و ایران بر سر میزان سود بدهی است.

چند روز پیش نیز محمد جواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی عربی اعلام کرد که قوه قضائیه مسئول تصمیم‌گیری درباره پرونده زاغری است.

ایران و بریتانیا تا کنون دست‌کم سه دعوی درباره مناقشه مالی‌شان به دادگاه‌های بین‌المللی در لاهه ارائه داده‌اند.

یکی از نگرانی‌های بریتانیا این است که پرداخت مستقیم بدهی به وزارت دفاع ایران می‌تواند تخطی از تحریم‌های آمریکا علیه تهران محسوب شود.


در همین زمینه

همسر نازنین زاغری از وزیر خارجه بریتانیا درباره ادامه بازداشت او توضیح خواست

Share