Share

دیپلمات‌های اروپایی از توافق ابتدایی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم نفت ایران خبر داده‌اند.

 
به گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز زمان اعمال این تحریم‌ها از سوی اتحادیه اروپا مشخص نشده است.
 
بنابر این گزارش، دولت‌های اروپایی در نشستی که در اواخر دسامبر سال گذشته برگزار شد، به این توافق دست یافته‌اند. طی این نشست، کشورهای مخالف تحریم ایران، از جمله یونان نیز به جمع موافقان منع واردات نفت خام ایران به اتحادیه اروپا پیوسته‌اند.
 
یک دیپلمات اروپایی به رویترز گفته است که "کلیت ممنوعیت واردات نفت از ایران" در این نشست تصویب شده و "دیگر بحثی در این رابطه وجود ندارد."
 
برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه  روز سه شنبه سیزدهم دی ماه از "پیشرفت خوب" گفت‌وگو‌ها در اتحادیه اروپا برای پیشبرد فوری تصمیم این اتحادیه مبنی بر مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی ایران و تحریم صادرات نفت ایران خبر داده بود.
 

یک دیپلمات اروپایی به رویترز گفته است که "کلیت ممنوعیت واردات نفت از ایران" در این نشست تصویب شده و "دیگر بحثی در این رابطه وجود ندارد"

تحریم خرید نفت ایران بخشی از تحریم‌هایی است که در چارچوب فشار علیه ایران برای توقف برنامه اتمی این کشور مطرح شده است.

 
روز سه‌شنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۳۹۰ (هشتم نوامبر ۲۰۱۱) یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آخرین گزارش خود را در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار داد و اعلام کرد که نسبت به "احتمال ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران، نگرانی جدی وجود دارد." پس از انتشار این گزارش تحریم‌های تازه‌ای از سوی کشورهای غربی علیه ایران به‌تصویب رسید.
 
محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: "ایران به راحتی می تواند مشتریان جایگزینی برای نفت خود پیدا کند."
 
محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران نیز هفته گذشته اعلام کرد که اگر صادرات نفت ایران تحریم شود، این کشور تنگه هرمز را خواهد بست.
 
در پی تهدید ایران به بستن تنگه هرمز ناوگان پنجم آمریکا اعلام کرد: "هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بین‌المللی هرمز تهدید کند، به وضوح در جامعه جهانی جایی نخواهد داشت و هیچ‌گونه اخلالی در این تنگه تحمل نمی‌شود."
 
ایران در نیمه اول سال گذشته میلادی، ۱۸ درصد از نفت مورد نیاز اروپا را تامین کرده است. ایتالیا و اسپانیا عمده‎ترین خریداران نفت ایران در اروپا هستند. چین، ژاپن، هند و کره جنوبی  از جمله کشورهایی هستند که بیشترین سهم صادران نفت از ایران را دارند.
 
در همین زمینه:
 

 

Share