Share

همزمان یا سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به فرانسه برای گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی از  ۸۳ اثر از جمله کیک زرد تولید شده در اردکان و انتقال آن به تأسیسات هسته‌ای اصفهان رونمایی کرد. روحانی می‌گوید رونمایی از این دستاوردها پیام روشنی دارد. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی هشدار داده که چنانچه برجام لغو شود، ایران در چهار روز به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم بازمی‌گردد.

حسن روحانی و علی اکبر صالحی هنگام رونمایی از «آثار» هسته‌ای ایران: پیام روشن است

محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی یکشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و همچنین جنگ یمن و سوریه وارد پاریس شد. قرار است ولیعهد سعودی سه‌شنبه ۱۰ آوریل/۲۱ فروردین با امانوئل مکرون دیدار و گفت‌وگو کند. یک مقام فرانسوی از اختلاف بین عربستان سعودی و فرانسه بر سر توافق هسته‌ای با ایران خبر داده است. عربستان از فرانسه انتظار دارد که از برجام خارج شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی صبح دوشنبه ۲۰ فروردین همزمان با این تحولات از چندین پروژه هسته‌ای ایران رونمایی کرد. روحانی در سخنانی که به این مناسبت ایراد کرد گفت:

«این دستاوردها خیلی پیام روشنی دارد که گاهی برخی بدون دقت حرف می‌زنند که حرکت هسته‌ای ما کُند شده است، سانتریفیوژها یا نمی‌چرخد و یا بد می‌چرخد. باید با شفافیت عرض کنم که صنعت هسته‌ای ما با توان بیشتر و با دقت بیشتر با محاسبه دقیق‌تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد. سال گذشته چهل و چند پروژه افتتاح کردیم و امسال ۸۳ پروژه. این نشانگر آن است که در فناوری علمی راه خود را ادامه دادیم و ادامه خواهیم داد.»

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به خبرگزاری‌های داخلی گفته است چنانچه ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شود، ایران آمادگی دارد که در چند روز غنی‌سازی اورانیوم را از سر بگیرد:

«در طول مذاکرات هسته‌ای زمانی که مذاکرات انجام می‌شد، همواره این موضوع را در نظر داشتیم که اگر آمریکایی‌ها خلف وعده کردند و قرار بر بازگشت‌پذیری باشد، تمهیدات لازم را بیندیشیم.»

ترامپ تا ۱۲ مه سال جاری (۲۲ اردیبهشت) به بریتانیا، فرانسه و آلمان فرصت داده که مکمل‌هایی برای برجام درنظر بگیرند. با این مکمل‌ها می‌بایست تأسیسات نظامی ایران تحت نظارت جامعه جهانی درآید و در پایان مدت محدودیت غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای ایران هم تجدید نظر شود (بند غروب). سه قدرت اروپایی و آمریکا ۱۵ مارس در برلین پشت درهای بسته مذاکراتی انجام دادند و سپس یک روز بعد نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شد. همزمان سه قدرت اروپایی پیشنهادهای خود را در زمینه افزودن مکمل‌هایی به برجام در اختیار سایر کشورهای اروپایی قرار دادند، اما این پیشنهادها با اقبال چندانی مواجه نشد و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران «دست‌نخورده» باقی می‌ماند.

همچنین ۹ فروردین ایتالیا، اسپانیا، اتریش و چند کشور دیگر اروپایی با پیشنهاد فرانسه، بریتانیا و آلمان برای تحریم ایران مخالفت کردند.

حسن روحانی در سخنانش به مناسبت روز ملی‌فن‌آوری هسته‌ای گفت:

«ما به فکر تهدید کسی نیستیم. قدرت نظامی ما برای تجاوز نیست. آنهایی که سخنان ناروا می‌زنند خواهند فهمید که اینگونه نیست. سلاح ما و موشک ما دفاعی است. برای اینکه در این جهان ناامن امنیت خود را حفظ کنیم. سلاح ما علیه همسایگان نیست.»

روحانی در ادامه این سخنان گفت:

« ما آغازگر نقض پیمان نیستیم ولی اگر آنها نقض کنند پشیمان خواهند شد و آثار آن را خواهند دید. آمادگی ما بیشتر از آن است که فکر می‌کنند.»

علی اکبر صالحی گفته است اگر «مسئولان ارشد نظام» دستور دهند، ایران در چهار روز به غنی‌سازی اورانیوم بازمی‌گردد:

«این موضوع پیام زیادی دارد و مباحثی چون فردو، ۲۰ درصد و زمان کوتاه ۴ روز برای بازگشت به ۲۰ درصد پیام‌های مختلفی برای آمریکایی‌ها دارد. بازگشت‌پذیری ما در سطح بسیار وسیع‌تر و بالاتری نسبت به قبل خواهد بود.»

بحث بر سر تأسیسات هسته‌ای فردوست. بر اساس توافق هسته‌ای از ۳ هزار سانتریفیوژ این تأسیسات، فقط ۱۰۴۴ سانتیریفوژ باقی مانده. قرار است که این تأسیسات به مرکز تخقیقات فیزیک هسته‌ای تبدیل گردد.

علی اکبر صالحی اظهار امیدواری کرده که توافق هسته‌ای باقی بماند. او گفته است که سفیر فرانسه در آمریکا این پرسش را مطرح کرده که «اگر ایران بخواهد بازگشت پذیری را انجام دهد و غنی سازی در در سطح بالاتر و وسیع تری شروع کند، ما باید چه کنیم؟»

۲ فروردین برایان هوک، مدیر برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفته بود که آمریکا با سه قدرت اروپایی – بریتانیا، آلمان و فرانسه – مذاکرات سازنده‌ای درباره توافق هسته‌ای با ایران انجام داده‌اند، با این‌حال چنانچه این مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسد، آمریکا یک طرح جایگزین را هم در نظر گرفته است.

 بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه آمریکا: طرح جایگزینی برای برجام در نظر گرفته‌ایم

 

Share