Share

ارزش برابری دلار در صبح دوشنبه ۲۰ فروردین از مرز ۶۰۰۰ تومان عبور کرد. خبرگزاری‌های ایران از هجوم مردم برای خرید دلار و عدم فروش توسط صرافی‌ها خبر می‌دهند. نیروهای یگان ویژه پلیس در مقابل صرافی‌ها و مراکز خرید و فروش ارز مستقر شده‌اند.  گروهی از نمایندگان مجلس طرح سوال از رئیس دولت را امضاء کرده‌اند. همزمان مشاور حسن روحانی و برخی از هواداران او «دولت پنهان» را به دست‌داشتن در کاهش ارزش پول ملی متهم می‌کنند.

صف خرید دلار در مقابل صرافی‌های تهران

سال سخت جمهوری اسلامی از نخستین روزهای فروردین آغاز شد. بحران ارزی غیرقابل کنترل و عبور دلار از مرز ۵ هزار تومان و به فاصله چند روز رسیدن به ۶ هزار تومان.

کمیسیون اقتصادی مجلس رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد را به مجلس فراخوانده تا در باره طرح جدید کنترل بازار ارز گفت‌وگو کنند. محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بدون بیان جزئیات در باره این طرح، گفته است: اگر مسئولان دولتی طرح پیشنهادی را نپذیرند، مجلس به صورت دو فوریتی آن را تصویب و الزامی خواهد کرد.

نرخ دلار در صبح دوشنبه برای دقایقی از مرز ۶۰۰۰ تومان هم عبور کرد. ارزش برابری یورو نیز به حدود ۷هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. در همین حال قیمت یک سکه طلا در بازار تهران ۲ میلیون تومان است.

در چنین وضعیتی برخی از منابع خبری رسمی از عدم معامله سکه و ارز در بازار تهران خبر می‌دهند. خبرگزاری کار ایران، ایلنا، تصاویری از تشکیل صف‌های طولانی خرید در مقابل صرافی‌ها منتشر کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، هم گزارش کرده که دلار در بازار تهران نایاب شده است.

در همین رابطه مدیرعامل پتروشیمی جم به خبرگزاری‌ها گفته که ارزهای حاصل از صادرات پتروشیمی به زودی به منظور کنترل بازار در بازار توزیع خواهد شد.

پیش از این منابع خبری از توزیع مهندسی شده ارز در بازار تهران توسط بانک مرکزی خبر داده بودند. پورابراهیمی اما گفته که دولت کمبود منابع ارزی ندارد.

حامیان دولت: کودتا در راه است

در حالی که منتقدان دولت حسن روحانی، سیاست‌های اقتصادی او را عامل افزایش نرخ ارز می‌دانند، مشاوران و حامیان رئیس دولت التهابات بازار ارز را مقدمه‌چینی برای برکناری رئیس جمهوری دانسته‌اند.

یکشنبه ۱۹ فروردین نصرالله پژمانفر از نمایندگان طیف اصولگرای مجلس شورای اسلامی، هیئت رئیسه مجلس را به جلوگیری از طرح سوال از رئیس دولت متهم کرد. گروهی از نمایندگان مجلس سال گذشته طرح سوال از حسن روحانی را امضاء کردند.

به گفته جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت در مجلس، این طرح باردیگر با بیش از ۱۰۰ امضاء به هیئت رئیسه تحویل داده شده و محور اصلی آن هم نوسانات بازار ارز است.

در سوی دیگر ماجرا اما  حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی در توئیتر به صورت تلویحی سپاه پاسداران را به دستکاری نرخ ارز متهم کرد و نوشت: «مشکل فقط چهار راه استانبول نیست؛ بخشی از مشکل ۴ راهی است که به استانبول، اربیل، دوبی و … منتهی می شود. مردم و دولت نه تسلیم بحران سازی اجتماعی دی ماه شدند و نه تسلیم بحران سازی اقتصادی، ارتباطی و اطلاعاتی اردیبهشت می شوند. ساعت پایتخت ایران هرگز به وقت شام تنظیم نخواهد شد.»

مصطفی تاجزاده هم دولت پنهان را مسئول این وضعیت دانست و نوشت: «به نقطه عطف/حذف یکی از دو دولت نزدیک می‌شویم. «یا دولت پنهان از مستوری دست می‌کشد و با کنارزدن دولت قانونی ارکان حکومت را کامل در دست می‌گیرد یا مجبور به عقب‌نشینی از قلمروهای مختلف به‌ویژه در عرصه اقتصاد و سیاست‌خارجی می‌شود.»

تعدادی از روزنامه‌نگاران حامی حسن روحانی نیز در شبکه‌های اجتماعی از او خواستند که دست‌های پشت‌پرده سقوط ریال را افشاء کند.

محمد‌تقی کروبی نیز در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است:

«سیف باید برود»

«سیف باید برود» تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های ایران در صبح دوشنبه بود. پیش از این نیز تعدادی از نمایندگان خواستار برکناری سیف شده بودند.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در یک برنامه رادیویی، رئیس کل بانک مرکزی را مسئول کاهش ارزش برابری ریال دانست و گفت: تصمیمات غیرکارشناسی بانک  مرکزی التهاب بازار ارز را افزایش داده است.

محمدباقر حاجی دلیگانی از نمایندگان اصولگرای مجلس هم بانک مرکزی را مقصر اصلی بحران ارزی خواند و از ولی‌الله سیف خواست که از مقام خود کناره‌گیری کند.

در ادامه واکنش‌ها به تحولات بازار ارز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس دولت ایران «ثبات اقتصادی» را یکی از مهمترین دستاوردهای دولت خواند و بدون بیان جزئیات بیشتر گفت: «اجازه نمی‌دهیم شوک های بیرونی و فضا سازی داخلی این دستاورد را از بین ببرد».

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز تنها به این نکته بسنده کرد که دولت در کنترل بازار ارز کوتاهی کرده است.

او گفت که «وضعیت فعلی در زمینه ارز به هیچ وجه قابل قبول  دولت نیست، قطعا این انتقاد به دولت وارد است و باید همکاران دولت در ارتباط این بازار تلاش بیشتری کنند».


بیشتر بخوانید:

جهش ۲۲ درصدی دلار؛ همپای آن فقیران فقیرتر می‌شوند

سقوط لحظه به لحظه پول ملی – هجوم مردم به صرافی‌ها

Share