Share

محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی می‌گوید: هیئت ویژه دولت برای پیگیری وضعیت فعالان محیط زیست بازداشت شده باید با جدیت بیشتری موضوع را دنبال کنند.

طاهر قدیریان از فعالان محیط زیست که از بهمن سال گذشته بازداشت شده است.

نزدیک به سه ماه از بازداشت ۱۲ فعال محیط زیست در ایران می‌گذرد اما برخی از بازداشت‌شدگان هنوز با خانواده و بستگان خود ملاقات نکرده‌اند. محمدرضا تابش نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی گفته است که این موضوع را دیدارهای نوروزی با روسای مجلس و قوه قضائیه، معاون اول رئیس دولت و رئیس سازمان زندان‌ها پیگیری کرده اما جوابی نگرفته است.

او به «اعتماد آنلاین» گفته است که خانواده فعالین بازداشت شده در بندرعباس اطلاع چندانی از فرزند بازداشت شده خود ندارند.

به گفته تابش خانواده قدیریان یکی از بازداشت شدگان  به‌رغم پیگیری‌های زیاد هنوز ملاقاتی با فرزند خود نداشته‌اند.

قدیریان و هفت فعال محیط زیست دیگر به نام‌های کاووس سید‌امامی ، مراد طاهباز، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، سام رجبی، طاهر قدیریان و امیرحسین خالقی  بهمن سال گذشته دستگیر شدند.

کاووس سید امامی یکی از بازداشت‌شدگان در تهران چند روز پس از دستگیری در زندان درگذشت. مسئولان سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه جمهوری اسلامی علت مرگ او را «خودکشی» اعلام کردند. با این مانع از کالبدشکافی و بررسی پزشکی در باره این موضوع شدند.

همزمان با انتشار خبر کشته شدن سید‌امامی در زندان، رسانه‌ها بازداشت «حسن راغ»، «عارف زارع» و «حسن زارع» در استان هرمزگان را گزارش کردند.

چند روز بعد از بازداشت این سه تن، نیروهای امنیتی علیرضا فرهاد‌زاده مستندساز و فعال محیط زیست را دستگیر کردند.

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرده است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز یک هیئت ویژه برای بررسی بیشتر این پرونده تشکیل داد.

تابش اما گفته است که این هیئت در پیگیری پرونده باید اهتمام و جدیت بیشتری داشته باشد.

او از مسئولان قضایی و نهادهای امنیتی خواست که به صورت «شفاف اعلام کنند چه اقداماتی انجام داده‌اند و قوانین و مقررات قانونی را در قبال بازداشت شدگان رعایت کنند».

به گفته تابش آن‌هایی که بازجویی‌هایشان تمان شده می‌توانند با وثیقه آزاد شوندو با خانواده‌هایشان ملاقات داشته باشند تا در محکمه به اتهام‌هایشان رسیدگی شود».


بیشتر بخوانید:

بازداشت فعالان محیط زیست، پرونده‌سازی برای دولت؟

Share