Share

در تازه‌ترین آمار اعلام شده از قربانیان درگیری‌ها در سوریه، مخالفان از کشته شدن ۴۷ نفر دیگر خبر داده‌اند.

به گزارش العربیه، مخالفان می‌گویند ۲۹ نفر از این کشته‌شدگان معترضانی بودند که در اعتراضات شهرهای درعا، حماه، حمص، ادلیب، و ریف دمشق حضور داشته‌اند و ۱۸ نفر دیگر نیز نیروهای جداشده از ارتش سوریه در منطقه درعا بوده‌اند.

با این آمار، شمار کشته‌شدگان مخالفان سوری از هنگام ورود ناظران اتحادیه عرب به این کشور به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.

اولین گروه ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به ۹ ماه خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

فعالان سوری می‌گویند با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، خشونت نیروهای دولتی علیه مخالفان همچنان ادامه دارد

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

فعالان سوری می‌گویند با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، خشونت نیروهای دولتی علیه مخالفان همچنان ادامه دارد.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند.

با ادامه یافتن خشونت‌ها در سوریه، اتحادیه عرب خواهان برگزاری نشستی اضطراری برای بررسی ماندن یا خروج ناظرانش از سوریه شده است.

این نشست روز شنبه هفت ژانویه در قاهره پایتخت مصر برگزار می‌شود.

چند روز پیش علی الدقباسی، رئیس پارلمان کشورهای عربی گفته بود دولت سوریه با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب همچنان به کشتار ادامه می‌دهد.

به گفته وی ادامه کشتارها در سوریه، هدف اتحادیه عرب را از اعزام ناظران زیر سوال برده است.

بر همین پایه رئیس پارلمان کشورهای عربی از نبیل العربی خواسته است تا "سریعاً" از ناظران این اتحادیه بخواهد که سوریه را ترک کنند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

 

Share