Share

چین با انتقاد از تحریم بانک مرکزی ایران گفت مخالف تحریم‌های یک جانبه علیه تهران است.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه چهارم ژانویه ۲۰۱۲ (۱۴ دی ۱۳۹۰) گفت: "پکن درباره تأثیر تحریم‌های یک جانبه در حل مناقشه اتمی ایران تردید دارد."

به گفته هونگ لی، چین با اعمال تحریم‌ها علیه ایران فراتر از آنچه که شورای امنیت سازمان ملل برقرار کرده، موافق نیست.

این واکنش چین پس از تصمیم آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحریم خرید نفت ایران اعلام شده است.

دیپلمات‌های اروپایی روز چهارشنبه از توافق ابتدایی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران خبر دادند.

به گفته هونگ لی، چین با اعمال تحریم‌ها علیه ایران فراتر از آنچه که شورای امنیت سازمان ملل برقرار کرده، موافق نیست

یک دیپلمات اروپایی به رویترز گفته است "کلیت ممنوعیت واردات نفت از ایران" در این نشست تصویب شده و "دیگر بحثی در این رابطه وجود ندارد."

ایالات متحده نیز در قانون بودجه دفاعی خود، فعالیت موسسات و شرکت‌هایی را که با بانک مرکزی ایران مناسبات مالی داشته باشند، در آمریکا ممنوع کرده است.

بانک مرکزی ایران، کانال اصلی انتقال درآمدهای نفتی به تهران است. با تحریم بانک مرکزی، ایران برای فروش نفت خود و تبدیل آن به ارز دچار مشکل می‌شود.

ایران در نیمه اول سال گذشته میلادی، ۱۸ درصد از نفت مورد نیاز اروپا را تامین کرده است. ایتالیا و اسپانیا عمده‎ترین خریداران نفت ایران در اروپا هستند. چین، ژاپن، هند و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که بیشترین سهم صادران نفت از ایران را دارند.

تحریم خرید نفت ایران بخشی از تحریم‌هایی است که در چارچوب فشار علیه ایران برای توقف برنامه اتمی این کشور مطرح شده است.

تحریم‌های تازه واکنشی به گزارش دو ماه پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده است.

با ین حال پکن می‌گوید مذاکره و دیپلماسی "تنها راه" حل مناقشه اتمی ایران است.

کشورهای غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.

گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین به اضافه آلمان) از سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲) به همراه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان آن است که ایران کارهای مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند اما ایران این خواسته را نپذیرفته است.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ چند دور مذاکرات برگزار کرده‌اند اما این گفت‌وگوها بدون نتیجه مشخصی پایان یافته است.

با شکست گفت‌وگوهای هسته‌ای غرب با ایران و تصمیم جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را در سال ۱۳۸۶ به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است. شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶ قطعنامه ۱۷۳۷، مارس ۲۰۰۷ قطعنامه ۱۷۴۷، مارس ۲۰۰۸ قطعنامه ۱۸۰۳ و ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ۱۹۲۹ را علیه ایران تصویب کرد.

در این قطعنامه‌ها "جلوگیری از انتقال فن‌آوری موشکی به ایران، ممنوعیت فروش تکنولوژی اتمی به ایران، ممنوعیت خرید تسلیحات از ایران، قطع همکاری با چند بانک ایرانی و تحریم سپاه پاسداران و کشتی‌رانی" از موارد عمده‌ای است که به تصویب رسیده است.

با این حال ایران می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share