Share

مشاور وزیر بهداشت ایران در امور زنان از اجرای طرح افزایش آگاهی دختران نوجوان درباره رفتارهای پرخطر و تشکیل تیم‌هایی برای شناسایی نوجوانان در معرض خطر و پرخطر خبر داد.

ساره محمدی، با اشاره به یکی از بندهای تفاهم‌نامه معاونت زنان ریاست جمهوری و وزارت بهداشت درباره کاهش خشونت نسبت به زنان، اعلام کرده که یکی از برنامه‌های این حوزه افزایش آگاهی دختران نوجوان۱۰ تا ۱۹ ساله است. در این طرح بیشتر بر آموزش دخترانی که رفتارهای پرخطر دارند یا در معرض آسیب هستند، تمرکز می‌شود و علاوه بر آن افرادی که رفتار پرخطری ندارند نیز آموزش می‌بینند. به گفته مشاور وزیر بهداشت در امور زنان، فضایی امن ایجاد می‌شود تا این دختران مهارت‌هایی بیاموزند و میزان آسیب‌پذیری آنها کاهش پیدا کند.

محمدی درباره چگونگی اجرای این برنامه گفته تیم‌های سیاری برای شناسایی نوجوانان در معرض خطر و پرخطر تشکیل می‌شود. این نوجوانان در صورت لزوم به مراکزی ارجاع داده می‌شوند که بتوانند خدمات مورد نیاز خود را در این زمینه دریافت کنند.  برخی استانها مانند تهران و البرز برای اجرای آزمایشی این طرح انتخاب شده‌اند.

به گفته محمدی، مراکز بهداشتی و درمانی که در زمینه کاهش آسیب فعالیت می‌کنند و در مناطق پرخطر حضور دارند، اطلاعات خوبی از آسیب‌های اجتماعی در آن منطقه دارند و حتی پاتوق‌ افرادی را که رفتار پرخطر جنسی یا سوء مصرف مواد دارند می‌شناسند.

محمدی اما گفته که نیاز به راه‌اندازی تعداد بیشتری مرکز کاهش آسیب در کشور وجود دارد، چرا که مراجعه کننده برای دریافت این خدمات زیاد است، اما تعداد آنها در سطح شهری مانند تهران نیز کم است.

قرار است علاوه بر افزایش تعداد این مراکز، مراکز مشابهی نیز راه‌اندازی شود و آموزش و توانمندسازی نیز پیگیری شود. محمدی گفته یکی دیگر از مسائلی که این دفتر به آن می‌پردازد، آموزش و توانمندسازی کودکان در زمینه «نه» گفتن است.

وزارت بهداشت و معاونت امور زنان در این برنامه همکاری خواهند کرد و از خانه‌های بهداشت که در محلات حضور دارند، استفاده می‌شود. در حال حاضر برنامه‌ای برای کمک گرفتن از آموزش و پرورش مطرح نشده و مجری این برنامه وزارت بهداشت خواهد بود.

آموزش دوران بلوغ به خانواده‌ها و دانش آموزان نیز در تفاهم‌نامه میان وزارت بهداشت و معاونت زنان ریاست جمهوری مطرح شده که با همکاری آموزش و پرورش انجام می‌شود.

Share