Share

نمایندگان اصولگرای مجلس ایران با مسئولان اطلاعات سپاه پاسداران جلسه‌ای برگزار کرده‌اند که در آن موضوع فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی و جایگزینی پیام‌رسان‌های داخلی مطرح شده است. آن‌ها معتقدند که مردم را باید از چنگ پیام‌رسان‌های خارجی، از جمله تلگرام «نجات» باید داد. به‌نظر می‌رسد که عزم این گروه از مسئولان حکومتی برای حذف کامل پیام‌رسان‌های خارجی جدی است.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس ایران، سه‌شنبه ۲۱ فروردین انتقال از پیام‌رسان‌های خارجی به پیام‌رسان‌های داخلی را «مطالبه عمومی» دانست و گفت: «نبود امنیت در پیام‌رسان‌های داخلی کذب محض است و واقعیت ندارد.»

او درباره جلسه صبح سه‌شنبه این فراکسیون با مسئولان اطلاعات سپاه پاسداران گفت مسئولان سپاه وجود پیام‌رسان‌های خارجی، از جمله تلگرام در ایران را برنامه «نظام سلطه» برای ایران دانسته و گفته‌اند «تلگرام و فضای مجازی در هیچ کشوری به اندازه کشور ما رها نیست».

آن‌ها با بیان این‌که فضای مجازی در خدمت آمریکا و اسرائیل است گفته‌اند که «مردم را باید از چنگ آن‌ها (پیام‌رسان‌های خارجی) نجات داد».

در این نشست مشترک گفته شده که «پنج پیام‌رسان داخلی تا آخر فروردین به حدی خواهند رسید که در صورت حذف پیام‌رسان‌های خارجی هیچ مشکلی در فضای کسب و کار، اشتغال در فضای مجازی و فعالیت‌های ارتباطی ایجاد نخواهد شد.»

همچنین دستگاه‌ها و نهادهای دولتی نیز در حال انتقال کلیه خدمات و فعالیت‌های خود به پیام‌رسان‌های داخلی هستند.

طرح مسئله کنترل و حذف پیام‌رسان‌های خارجی، به‌ویژه تلگرام در پی اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته در بین مسئولان حکومتی ایران مطرح شد. طی این اعتراضات که معترضان علیه بالاترین مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی و نابرابری‌های اقتصادی و سیاسی شعار دادند، تلگرام به‌طور موقت مسدود شد.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، دوشنبه ۲۰ فروردین در این‌باره گفت: «وزارت ارتباطات با تلگرام توافقاتی داشت که در این راستا همکاری‌های خوبی تا دی‌ماه ۹۶ انجام شد اما در ماجراهای دی‌ماه سال ۹۶ تلگرام به توافقات عمل نکرد.»

پیش از او، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران نیز از «نقش مخرب» تلگرام در «بحران‌های سال گذشته» در کشور سخن گفته و اعلام کرده بود که یک پیام‌رسان بومی تا پایان فروردین‌ماه جایگزین تلگرام خواهد شد.

به‌رغم آن‌که گروهی از اصلاح‌طلبان با مسدود کردن تلگرام مخالفت کرده‌اند اما به‌نظر می‌رسد که موضوع حذف پیام‌رسان‌های خارجی در ایران جدی است. با این حال برخی از مسئولان حکومتی از جمله گروهی از اصلاح‌طلبان معتقدند مردم به پیام‌رسان‌های داخلی اعتمادی ندارند.

برای جذب اعتماد مردم روز گذشته (دوشنبه) آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی از مسئولان کشور تعرض به امنیت و حریم شهروندان ایرانی در پیام‌رسان‌های داخلی را «حرام شرعی» دانست و گفت: «مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران نیز از لایحه‌ای دوفوریتی برای حفظ حریم خصوصی افراد در فضای مجازی خبر داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ۱۴ فروردین از «ایجاد فضایی امن‌تر و توأم با آرامش و آسایش بیشتر» در فضای مجازی حرف زد و گفت: «هدف از ایجاد و تقویت نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی فیلتر و یا مسدود کردن دسترسی‌ها نباید باشد، بلکه باید با هدف رفع انحصار در پیام‌رسان‌ها انجام شود.»

گفته می‌شود یکی از پیام‌رسان‌های داخلی که قرار است جایگزین پیام‌رسان‌های خارجی شود «سروش» نام دارد اما شرکت اپل در «اپ‌استور» این پیام‌رسان داخلی ایران را از دسترس خارج کرده است.

بیشتر بخوانید:

دبیر شورای عالی فضای مجازی: استراتژی، کوچ داوطلبانه از تلگرام است

Share