Share

مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل فقط یک روز بعد از حمله موشکی به پایگاه نظامی تیفور برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات ارشد دولت سوریه به دمشق سفر کرد. علی اکبر ولایتی اعلام کرد که ایران این حمله را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. در همان حال وزارت خارجه روسیه، سفیر اسرائیل را برای پاسخگویی احضار کرده است.

علی اکبر ولایتی: غوطه شرقی یکی از مهم‌ترین پیروزی‌های ارتش سوریه است

علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل  سه‌شنبه ۱۰ آوریل/ ۲۱ فروردین وارد دمشق شد. به گزارش المیادین، ولایتی بلافاصله بعد از ورود به فرودگاه دمشق در واکنش به حمله موشکی اسرائیل به پایگاه نظامی تیفور در حمص جمع خبرنگاران گفت: «این حمله جرم است و این جنایت بی‌پاسخ نمی‌‌ماند.»

دوشنبه ۹ آوریل/ ۲۰ فروردین فرودگاه نظامی تیفور در حوالی حمص در نزدیکی شهر باستانی پالمیرا هدف ۸ موشک قرار گرفت. پدافند هوایی ارتش سوریه ۵ موشک را رهگیری و منهدم کرد، اما سه موشک به این پایگاه هوایی اصابت کرد و ۱۴ نفر از جمله چند ایرانی کشته و مجروح شدند.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داده که جنگنده‌های شکاری نیروی هوایی اسرائیل از آسمان لبنان این حمله موشکی را انجام داده بودند.

ابتدا تعداد کشته‌شدگان ایرانی ۴ نفر اعلام شد، اما بعد از مدتی خبرگزاری‌های داخلی تعداد کشته‌شدگان را ۵ نفر اعلام کردند. صبح سه‌شنبه جنازه ۶ نفر از کشته‌شدگان ایرانی در سوریه به تهران منتقل شد.

فرودگاه نظامی تیفور در حوالی میدان‌های گازی سوریه قرار دارد که در دست داعش بود اما سال گذشته ارتش سوریه و متحدانش موفق شدند کنترل این میدان‌های گاز را به دست بگیرند.

سپاه قدس در این پایگاه چندین فروند هواپیمای بدون سرنشین را مستقر کرده بود.

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گزارشی از حمله موشکی به پایگاه نظامی تیفور را همراه با آخرین تحولات سوریه از جمله تخلیه شورشیان مسلح و سایر ساکنان شهر دوما در غوطه شرقی که حاکمیت دولت سوریه را نپذیرفته‌اند به سازمان ملل ارائه داده است.

المیادین گزارش داده که ولایتی در جمع خبرنگاران در فرودگاه دمشق از تخلیه غوطه شرقی از ساکنان بومی‌اش به عنوان «یکی از مهم‌ترین پیروزی‌های ارتش سوریه» در جنگ داخلی این کشور یاد کرده است.

در همان حال میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه ۱۰ آوریل/ ۲۰ فروردین سفیر اسرائیل در روسیه را برای پاسخگویی درباره حمله به پایگاه تیفور احضار کرده است. اسرائیل مسئولیت این حمله را تاکنون به عهده نگرفته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح سه‌شنبه ۱۰ آوریل/ ۲۰ فروردین در مراسم امضای توافق‌نامه‌ای درباره توسعه شهر سدروت در نزدیکی مرز نوار غزه گفته است:

«ما اصل ساده و واضحی داریم و همواره بر آن تأکید می‌کنیم و آن این است که هر کسی بخواهد به ما حمله کند ما از قبل به آن حمله می‌کنیم.»

به گفته بوگدانف، مقامات وزارت خارجه روسیه آخرین تحولات سوریه را با هری کورن، سفیر اسرائیل در روسیه به بحث گذاشته‌اند.

پیش از این روسیه با اسرائیل توافق کرده بود که این کشور به پایگاه حمیمیم حمله نکند. اما جنگنده‌های روسیه در تیفور هم مستقر هستند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از حمله به این پایگاه نظامی به عنوان یک «تحول بسیار خطرناک» یاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

جنازه کشته‌شدگان ایرانی حمله موشکی اسرائیل وارد تهران شد

 

Share