Share

سازمان جهانی بهداشت با محکوم کردن حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه می‌گوید ۵۰۰ نفر در این شهر با علائم در معرض قرار گرفتن گازهای سمی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه را محکوم کرد

سازمان جهانی بهداشت حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه را محکوم کرد

سازمان جهانی بهداشت، وابسته به سازمان ملل چهارشنبه ۱۱ آوریل / ۲۲ فروردین ضمن اعلام این خبر گفت: «در این افراد به‌ویژه تحریک شدید مخاطی (آب بینی)، مشکلات تنفسی و اختلالات سیستم مرکزی عصبی مشاهده شده است.»

این سازمان خواستار دسترسی فوری و نامحدود به امکانات پزشکی برای مراقبت از قربانیان حمله شیمیایی شده است.

امدادگران که در غوطه شرقی از جمله در شهر دوما فعالیت می‌کنند گزارش داده بودند که شامگاه شنبه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین در اثر حمله شیمیایی به اطراف این شهر دست‌کم ۶۰ غیرنظامی جان باخته و بیش از ۱۰۰۰ نفر زخمی شدند. شورشیان، دولت اسد را عامل این حمله دانسته‌اند اما دمشق هرگونه دخالت در این زمینه را انکار می‌کند. دوما هنوز در دست شورشیان سوریه قرار دارد اما آن‌ها در حال ترک این شهر هستند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده، بیش از ۷۰ نفر که به زیرزمین‌ها پناه برده بودند جان خود را از دست داده‌اند، «در ۴۳ مورد از این افراد علائم مربوط به قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بسیار سمی دیده می‌شود».

پیتر سالاما، معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت برای موارد اضطراری در این‌باره گفت: «همه ما باید از این اطلاعات وحشتناک و تصاویر دوما خشمگین شویم.»

موضوع حمله شیمیایی شنبه گذشته به دوما به مسئله حاد جهانی تبدیل شده است. از یک سو کشورهای غربی، به‌ویژه آمریکا و فرانسه تهدید به حمله نظامی کرده‌اند و از سوی دیگر سوریه و هم‌پیمان اصلی‌اش روسیه حمله شیمیایی به دوما را دروغ می‌دانند و خواهان تحقیق بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در این‌ زمینه شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

توافق آمریکا، فرانسه و بریتانیا: پاسخ به حملات شیمیایی در سوریه

Share