Share

حوثی‌های یمن با شلیک چند فروند موشک بالستیک وزارت دفاع عربستان سعودی در ریاض را هدف قرار دادند. رسانه‌های دولتی عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که سامانه دفاع موشکی این کشور موفق شده موشک حوثی‌ها را رهگیری و منهدم کند. خبرگزاری  رویترز گزارش داده که در ریاض صدای دست‌کم سه انفجار به گوش رسیده و سه ستون دود هم در آسمان ریاض مشاهده شده است.

نمایی از ویدیوی حمله موشکی انصارالله به وزارت دفاع عربستان سعودی (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

شبکه المسیره گزارش داده که انصارالله یمن چهارشنبه ۱۱ آوریل/ وزارت دفاع عربستان سعودی را با موشک‌های برکان اچ ۲ هدف قرار داده‌اند.

رسانه‌های دولتی عربستان سعودی این خبر را تأیید کرده‌اند.

المسیره می‌گوید یگان موشکی حوثی‌های یمن علاوه بر این شهرک اقتصادی ملک عبدالله در جیزان و چند نقطه دیگر را با موشک‌های بدر ۱ هدف قرار داده‌اند.

این چهارمین بار است که ریاض هدف حملات موشکی حوثی‌های یمن قرار می‌گیرد.

شامگاه یکشنبه ۲۵ مارس/ ۵ فروردین انصارالله یمن شمال شرق ریاض و شهرهای نجران، جازان و خمیش مشیط را هدف ۷ حمله موشکی قرار داد. وزارت دفاع عربستان اعلام کرد که با موفقیت، موشک‌ها را ره‌گیری و نابود کرده است. در اثر اصابت بقایای یک موشک به ساختمانی در ریاض یک نفر کشته و دو نفر و زخمی شدند. این نخستین بار بود که در حملات موشکی انصارالله به عربستان سعودی یک نفر جان خود را از دست می‌داد. شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه داد و حمله موشکی حوثی‌های یمن به عربستان سعودی را محکوم کرد. کارشناسان سازمان ملل اعلام کرده‌اند که ایران تحریم تسلیحاتی یمن را نقض کرده. با این حال در قطعنامه شورای امنیت به طور مشخص از جمهوری اسلامی ایران نام برده نشد.

اعضای شورای امنیت در بیانیه خود اعلام کرده‌ بودند که حملات موشکی انصارالله یمن به عربستان سعودی به بحران یمن دامن می‌زند و زندگی میلیون‌ها نفر از ساکنان یمن را با قحطی و بیماری به خطر می‌اندازد.

صبح چهارشنبه ۱۱ آوریل/ ۲۱ فروردین خبرگزاری رویترز به نقل از شبکه تلویزیونی المسیره اعلام کرد که انصارالله یمن با پهپاد قاصف ۱ به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در جازان عربستان حمله کرده‌اند. علاوه بر این انصارالله فرودگاه ابهای عربستان در عسیر را هم هدف حمله پهپادی خود قرار داد.

حوثی‌های یمن همچنین می‌گویند شامگاه گذشته با موشک قاهر ۲ به یک پادگان ارتش عربستان در عسیر حمله کرده‌اند. ظاهراً نیروهای سودانی نیز در این پادگان مستقرند.

ائتلاف عربی به عربستان سعودی تاکنون هزاران بار یمن را بمباران کرده. در این بمباران‌ها صدها نفر از غیر نظامیان جان خود را از دست داده‌اند و زیرساخت‌های جامعه مدنی یمن مانند مدارس، بیمارستان‌ها و بخشی از شبکه آبرسانی هم از بین رفته است.

ائتلاف عربی می‌گوید در این بمباران‌ها غیر نظامیان را هدف قرار نداده است.

بیشتر بخوانید:

حمله حوثی‌های یمن با پهپاد به تأسیسات نفتی آرامکو

Share