Share

سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی تأیید کرد که سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روسی در بریتانیا در معرض مواد شیمیایی سمی قرار گرفته است.

تحقیقات در مورد حمله شیمیایی به سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش جولیا

تحقیقات در مورد حمله شیمیایی به سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش جولیا

با این حال، سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی منشاء این ماده سم را اعلام نکرد و تنها به این بسنده کرد  که این ماده از خلوص بسیار بالایی برخوردار است.

سرگئی اسکریپال (۶۶ ساله) جاسوس دوجانبه پیشین و دخترش جولیا (۳۳ ساله) ۴ مارس / ۱۳ اسفند پس از بیهوش شدن روی یک نیمکت در پارکی در شهر کوچک سالیزبوری بریتانیا به بیمارستان منتقل شدند. اسکریپال که با بخش امنیتی ارتش روسیه همکاری می‌کرد، اطلاعاتی را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا قرار داده بود که لو رفت و در روسیه به زندان محکوم شد اما در سال ۲۰۱۰ در جریان معاوضه جاسوسان آمریکایی به بریتانیا پناهنده شد. بریتانیا، آمریکا و ناتو می‌گویند اسکریپال و دخترش با ماده سمی موسوم به نویچوک که در زمان اتحاد جماهیر شوروی تولید شده، مسموم شده است. روسیه اما می‌گوید برنامه توسعه سلاح‌های شیمیایی موسوم به نویچوک را در دستور کار قرار نداده است. مناقشه بر سر این ماجرا منجر به اخراج ده‌ها دیپلمات روس و غرب از کشورهای مختلف شد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که گزارش سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی نشان می‌دهد که روسیه مسئول حمله شیمیایی به اسکریپال است.

جولیا اسکریپال، دو روز پیش پس از بهبودی حالش از بیمارستان خارج شد اما محل اقامت او اعلام نشد. سرگئی اسکریپال همچنان در بیمارستان تحت مداواست.

بیشتر بخوانید:

سفیر روسیه در سازمان ملل: با آتش بازی نکنید که پشیمان می‌شوید

Share