Share

در حالی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، انحلال خانه سینما را قطعی خوانده، ۲۴ صنف سینمایی این کشور از این تشکل حمایت کردند و خواهان لغو حکم انحلال آن شدند.

 

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN)، این ۲۴ صنف سینمایی که زیرمجموعه خانه سینما هستند در بیانیه خود نوشته‌اند: "ما صنوف سینمایی ایران، خانه سینمای ایران را خانه قانونی خود می‌دانیم. چرا که در مراجع رسمی کشور به ثبت رسیده‌است. اساسنامه آن را خود به تصویب رسانده‌ایم چرا که طبق قوانین رسمی کشور مجمع عمومی حق هر گونه تغییر در اساسنامه خود را دارد، هیات مدیره خانه سینما را با آرای خود برگزیده‌ایم و به انتخاب خود ایمان داریم."

خانه سینمای ایران یک تشکل غیردولتی است که از سال ۱۳۶۵ و در پی مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص دو درصد از درآمد فروش سینما برای "بهبود وضعیت رفاهی و صنفی شاغلان سینما" تأسیس شد

امضاکنندگان این بیانه افزوده‌اند: "توقع داریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار ما باشد و نه در مقابل ما. چرا که ما هنرمندان و دست اندرکاران سینمای ایران هستیم."

"انجمن بازیگران، انجمن فیلمبرداران، انجمن جلوه‌های ویژه، انجمن گویندگان، انجمن مدیران تدارکات، انجمن فیلم کوتاه، کانون آهنگسازان، انجمن مدیران سالن‌های سینما، انجمن صدای سینمای ایران، انجمن مستند سازان، انجمن طراحان فیلم، انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند، انجمن طراحان هنری و مجریان صحنه، انجمن منشیان صحنه، انجمن عکاسان، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، شورای عالی تهیه‌کنندگان، انجمن تدوین گران سینمای ایران، کانون دستیاران فیلم‌بردار، کانون دستیاران کارگردان و برنامه ریزان، کانون مدرسان سینمایی، کانون کارگردانان، کانون فیلم‌نامه نویسان و انجمن مدیران تولید" ۲۴ صنف سینمایی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد ایران ۱۳ دی ۱۳۹۰ اعلام کرد خانه سینما منحل شده است اما فرهاد توحیدی، رئیس هیأت مدیره خانه سینما با انتقاد از حکم انحلال این تشکل سینمایی گفت خانه سینما در مقابل بی قانونی می‌ایستد.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران نیز گفته است فعالیت خانه سینما بعد از ابلاغ حکم انحلال در حکم "کلاهبرداری" است.

خانه سینمای ایران یک تشکل غیردولتی است که از سال ۱۳۶۵ و در پی مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص دو درصد از درآمد فروش سینما برای "بهبود وضعیت رفاهی و صنفی شاغلان سینما" تأسیس شد. با این حال تاریخ فعالیت رسمی خانه سینما فروردین ۱۳۷۲ و زمان ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری تهران مهر ماه ۱۳۷۲ اعلام شده ‌است.

وزارت فرهنگ و ارشاد ایران دلیل انحلال خانمه سینما را تغییرات "غیرقانونی" در اساسنامه این تشکل اعلام کرده است.

در همین حال جمال خندان، وکیل خانه سینما صدور حکم انحلال این تشکل صنفی را "غیرقانونی" دانسته است.

به گفته وی فعالیت خانه سینما بدون مجوز قانونی نیست بلکه با دریافت مجوز از اداره ثبت شرکت‌های قوه قضاییه و انتشار این مجوز در روزنامه رسمی کشور قانونی است.

 

Share