Share

با گذشت چند روز پس از پایان یافتن مانور دریایی ارتش ایران در خلیج فارس، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز اعلام کرده است در بهمن ۱۳۹۰ یک مانور دریایی برگزار می‌کند.

 

دریادار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز جمعه ۱۶ دی ۱۳۹۰ به خبرگزاری فارس گفت: "مانور نیروی دریایی سپاه پاسداران در قالب رزمایش پیامبر اعظم هفتم بهمن در خلیج فارس انجام خواهد شد."

به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران این مانور در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار می‌شود.

مانور نیروی دریایی سپاه پاسداران بهمن ماه سال جاری در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار می‌شود

همزمان با برگزاری مانور ارتش، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفت: "اگر بنا باشد نفت ایران را تحریم کنند، یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد."

با این اظهارنظر معاون اول رئیس‌جمهور ایران تنش لفظی بین ایران و آمریکا بالا گرفت. مقام‌های نظامی ایران بارها هشدار داده‌اند در صورت هرگونه تهدید ایران، تنگه هرمز را مسدود می‌کنند.

اما آمریکا گفته است بستن این تنگه را تحمل نخواهد کرد.

پس از این تهدید ایران، ناوگان پنجم آمریکا ۲۸ دسامبر ۲۰۱۱ (هفتم دی ۱۳۹۰) اعلام کرد: "هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بین‌المللی هرمز تهدید کند، به وضوح در جامعه جهانی جایی نخواهد داشت و هیچ‌گونه اخلالی در این تنگه تحمل نمی‌شود."

سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به این هشدار آمریکا اعلام کرد تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

کوتاه‌ترین عرض تنگه هرمز حدود ۵۴ کیلومتر است که بین دو ساحل کشورهای ایران و عمان قرار دارد وخلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند.

از این ۵۴ کیلومتر، حدود ۲۰ کیلومتر آن جزو آب‌های سرزمینی ایران، حدود ۲۰ کیلومتر جزو آب‌های سرزمینی عمان و حدود ۱۴ کیلومتر نیز جزو آب‌های بین‌المللی است.

در حال حاضر همه نفت تولیدی عراق، کویت و قطر و بخش زیادی از نفت تولیدی عربستان و امارات و همچنین بخشی از گاز تولیدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۴۰ درصد درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمینی کشور عمان انجام می‌شود.

 

Share