Share

رئیس جمهور آمریکا و مشاوران ارشد امنیت ملی و نظامی‌اش اقدام نظامی علیه سوریه را به بحث گذاشتند اما موفق نشدند به تصمیم برسند. در همان حال نماینده سوریه در سازمان ملل هشدار داده که احتمال درگیری نظامی بین آمریکا و روسیه وجود دارد. در این میان گروهی از بازرسان سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به سوریه اعزام شده. این گروه شنبه ۱۴ آوریل تحقیقات خود را در دوما آغاز می‌کند. دولت روسیه از شورای امنیت سازمان ملل خواست که جمعه ۱۳ آوریل نشست اضطراری درباره تهدید آمریکا به حمله نظامی علیه سوریه برگزار کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

امدادگرانی که در غوطه شرقی از جمله در شهر دوما فعالیت می‌کنند گزارش داده بودند که شامگاه شنبه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین در اثر حمله شیمیایی به اطراف این شهر دست‌کم ۶۰ غیرنظامی جان باخته و بیش از ۱۰۰۰ نفر زخمی شدند. با انتشار این گزارش بحران سوریه وارد مرحله تازه‌ای شد. رئیس جمهور آمریکا همچنان در حال بررسی اقدام نظامی علیه سوریه است. ترامپ شامگاه گذشته با مشاوران ارشد امنیت ملی و مشاوران نظامی‌اش این موضوع را به بحث گذاشت. کاخ سفید اما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که ترامپ هنوز به تصمیم نرسیده:

«ما همچنان در حال بررسی گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی هستیم و با متحدان و شرکایمان در حال گفت‌وگوییم.»

منطق استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ سوریه

مگر رژیم اسد دیوانه است که سلاح شیمیایی به کار برد، آن هم برای اینکه عده‌ای از جمله کودکان را بکشد، در حالی که می‌داند با این کار وضع خودش بدتر می‌شود؟
اگر نخستین جرقه برای آغاز انقلاب تونس، خودسوزی یک دستفروش جوان بود، جرقه آغازین انقلاب سوریه دستگیری و شکنجه ۱۵ نوجوان یک مدرسه در شهر درعا بود.
یک اقلیت کوچک برای تضمین ادامه بقایش، بختی جز استفاده از ابزار‌های نامتعارف و به‌کارگیری دقیق و مؤثر از عنصر «هراس» ندارد.
موقعیت نظامی ارتش سوریه بر خلاف افت و خیز‌های مکرر و موقت در این شش سال، به هیچ وجه برای رژیم امیدوارکننده نیست.
در فقدان امکان پیروزی نظامی در جنگی که حالا از جنگ جهانی دوم هم درازتر می‌شود، دولت اسد ناگزیر به استفاده از انواع روش‌های غیرمتعارف است تا بتواند سلطه وحشت را دوباره بر تمام مناطق سوریه حاکم کند. استفاده از انواع سلاح‌های شیمیایی، بمب‌‌های آتش‌زا، بمب‌های ممنوعه خوشه‌ای، از جمله این روش‌ها هستند.
در میان اسناد حمله شیمیایی سال ۲۰۱۳ به غوطه، شنود دستگاه اطلاعاتی آلمان از تلفن سفارت ایران هم وجود دارد. وقتی یک عضو عالی‌رتبه حزب‌الله لبنان با دیپلمات‌های ایرانی تماس می‌گیرد و ضمن تأیید عاملیت رژیم اسد، استفاده از سلاح شیمیایی را یک اشتباه محض می‌خواند و آن را به «اعصاب به هم ریخته» بشار اسد نسبت می‌دهد.
«افکار عمومی» هم نقش تعیین‌کننده‌ای در واقعیت‌های جنگ سوریه بازی نکرده است. عامل محبوبیت و مشروعیت، در معادلات دولت اسد تأثیری ندارد.
سید حامد هاشمی
آیا ارتش سوریه می‌تواند منطقی برای استفاده از سلاح شیمیایی داشته باشد؟

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که ترزا می و دونالد ترامپ در یک گفت‌و‌گوی تلفنی  بر اهمیت ممانعت از تکرار استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه به توافق رسیدند. رهبران دو کشور بر عزم خود برای «ادامه همکاری مشترک برای تضمین واکنشی بین‌المللی به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه» تاکید کردند. دولت فرانسه هم پیش از این اعلام کرده بود که شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد با گاز کلر به شهر دوما حمله شیمیایی شده.

نماینده روسیه در سازمان ملل در واکنش به این تحولات گفته است که احتمال درگیری نظامی مستقیم بین روسیه و آمریکا وجود دارد. واسیلی نبنزیا از واشنگتن خواست از هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه خودداری کند:

«مهم‌ترین موضوع الان این است که خطر جنگ از بین برود. امیدواریم به مجبور نباشیم تجربه‌های قبلی را تکرار کنیم.»

گروهی از کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به سوریه اعزام شده‌اند. کارشناسان شنبه ۱۴ آوریل کار خود را آغاز می‌کنند.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در سخنانی در کنگره نسبت به گسترش بحران هشدار داده است:

 «برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان بی‌گناه تلاش می‌کنیم ولی پرسش راهبردی این است که چه کنیم که اوضاع از کنترل خارج نشود.»

روسیه ده‌ها جنگنده شکاری در پایگاه حمیمیم مستقر کرده. ۱۰ الی ۱۵ ناو جنگی هم به دریای مدیترانه اعزام کرده است. علاوه بر این اینترفاکس گزارش داده که ناوهای جنگی روسیه پایگاه طرطوس را ترک کرده‌اند.

دولت روسیه از شورای امنیت سازمان ملل خواست که جمعه ۱۳ آوریل نشستی درباره تهدید آمریکا به حمله نظامی علیه سوریه برگزار کند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: حمله به سوریه می‌تواند خیلی زود انجام شود یا به این زودی‌ها نباشد

Share