Share

کارگران شرکت «توسعه دارویی رسا» که شبنم نعمت‌زاده، دختر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت،معدن،تجارت در دولت یازدهم رئیس هیأت‌مدیره آن است دو روز پیش نامه عدم نیاز خود را دریافت کرده‌اند. این کارگران تا پنجشنبه ۲۳ فروردین مشغول به کار بوده‌اند اما نامه‌ای که دریافت کرده‌اند تاریخ ۲۹ اسفند ۹۶ دارد و این بدان معنی است که حقوق فروردین ۹۷ به آنها پرداخت نمی‌شود.

طرح شکست‌خورده خصوصی‌سازی صنایع دارویی (عکس: آرشیو)

محمد رضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم عضو هیأت مدیره ۱۹ شرکت خصوصی است که اغلب در صنایع پتروشیمی فعالیت می‌کنند. مریم بختیار (همسر او) و دخترانش شبنم و زینب نعمت‌زاده در ۱۰ شرکت به عنوان مدیرعامل، رئیس، نایب‌رئیس و عضو هیئت مدیره یا بازرس فعالیت دارند. نعمت‌زاده در دولت یازدهم سه بار از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت. آخرین بار در ۱۶ آذر ۹۶ به دلیل عضویتش در ده‌ها شرکت پتروشیمی.

شرکت توسعه دارویی رسا در سال ۱۳۹۲ شروع به کار کرد و در طول دوران وزارت محمد رضا نعمت‌زاده  بیش از ۴۰۰ کارگر داشت اما نیمی از آنها در ماه‌های پایانی سال ۹۶ و بسیاری دیگر در دو روز اخیر از کار بیکار شده‌اند.

نامه عدم نیاز کارگران توسعه دارویی رسا (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

یکی از کارگران شرکت توسعه دارویی رسا گفته است:

«دیگر روی قرض گرفتن از دیگران را ندارم. گیر پنجاه هزار تومان پول هستم. گرسنگی بکشم اشکالی ندارد اما چکی که داده‌ام مال من نیست. نمی‌خواهم پیش دیگران بی‌آبرو شوم. شب‌ها نمی‌توانم بخوابم اما جایی نیست که صدای من و صد تا مثل من را بشنود. می‌گویید شکایت کنم؟‌ به چه کسی شکایت کنم؟ صاحب شرکت دختر وزیر است. من پسر کی هستم؟»

 کارگران شرکت توسعه دارویی رسا حقوق دی، بهمن، اسفند ۹۶ و عیدی و سنوات خود را نیز نگرفته‌اند. آن‌ها نوروز سختی را پشت سر گذاشته‌اند اما به این دلیل که شرکت توسعه دارویی رسا در بدو استخدام از آنها چک ضمانت بدون تاریخ و بدون عنوان ضمانت گرفته و این چک‌ها هنوز نزد مدیران شرکت است، جرأت اعتراض ندارند. یکی از کارگران این شرکت گفته است:

« از همه ما چک دارند. چک بدون تاریخ و بدون قید ضمانت. اگر چک نمی‌دادیم استخدام نمی‌شدیم. حالا همه چک‌ها پیش آنهاست. از جان خودم نمی‌ترسم اما از پس نگرفتن آن چک می‌ترسم.»

او که ۵۰ میلیون تومان چک به شرکت داده می‌گوید کارگرانی هم هستند که مبالغ بالاتر از این هم چک داده‌اند:

«همه چک نداشتند. بعضی‌ها از دیگران چک گرفته‌اند و داده‌اند. چک مردم الان دست شرکت است. تاریخ هم ندارد. هر وقت بخواهند می‌توانند چک را بفروشند. توی سرمان هم بزنند مجبوریم خفه باشیم چون ۵ سال هم کار کنم نمی‌توانم آنقدر پول جمع کنم که آن چک را تسویه کنم.»

 شرکت توسعه دارویی رسا یکی از زیرمجموعه‌های شرکت رسا فارمد است که زینب نعمت‌زاده، دختر دیگر وزیر سابق صنعت و تجارت مدیر آن است.

برخی رسانه‌های داخلی گزارش داده بودند که شرکت توسعه دارویی رسا که در سال ۹۳ تشکیل شده حدود ۳۵۰ میلیارد تومان به صنعت دارویی کشور بدهکار است.

نوسانات بازار ارز بیشترین تأثیرات منفی آن نیز بر زندگی طبقات کم‌درآمد و از جمله کارگران گذاشته است. در اثر نوسانات قیمت ارز، ارزش دلاری حقوق حداقلی که کارگران برای سال ۹۷ تا پایان سال خواهند گرفت، کمتر از ارزش دلاری حقوق قانون کار در سال ۹۶ و تقریباً همسنگ حقوق قانون کار در سال ۹۵ بر مبنای دلار است. خط فقر مطلق برای مناطق محروم ۵۰ درصد مناطق شهری و حدود دو میلیون تومان است. با ۷۰۰ هزار تومان حتی نمی‌توان غذای یک خانواده ۵ نفره را تأمین کرد. بیکاری کارگران در اثر ورشکستگی شرکت‌ها و عدم پرداخت دستمزد آن‌ها به این مشکلات دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

روحانی: قیمت کالاهای اساسی و دارو افزایش نخواهد یافت

 

Share