Share

به دنبال انتشار خبرهایی درباره احتمال احداث آرامگاه ۱۵ متری "شهید گمنام" در حریم یک ارگ ساسانی در ایران، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفته است در این موارد باید ضوابط میراث فرهنگی رعایت شود.

 

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN)، آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتاء که "آیا ساخت آرامگاه در حریم ارگ ساسانی شهرستان انار که بر خلاف ضوابط میراث فرهنگی کشور است، شرعی و جایز است؟"، گفته است: "باید مطابق قوانین و مقررات مربوطه عمل شود."

خبرگزاری فارس دو هفته پیش از کلنگ‌زنی برای ساخت آرامگاه شهید گمنام خبر داده و افزوده بود قبر این شهید گمنام در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر مربع به یک آرامگاه بزرگ با ضریح و دو رواق تبدیل می‌شود.

انتشار خبر احداث این ساختمان در حریم ارگ ساسانی شهر انار باعث بروز نگرانی‌هایی در بین فعالان میراث فرهنگی شده بود.

خبرگزاری CHN گزارش داده شورای شهر انار نیز با ساخت این آرامگاه مخالفت کرده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتاء که آیا ساخت آرامگاه در حریم ارگ ساسانی شهرستان انار که بر خلاف ضوابط میراث فرهنگی کشور است، شرعی و جایز است؟ گفته است باید مطابق قوانین و مقررات مربوطه عمل شود

محمد برجی، عضو شورای شهر انار به CHN گفته است: "اعضای شورای شهر با احداث چنین ساختمانی با این اندازه مخالفت کرده‌اند و شورا نیز هیچ‌گونه مصوبه کتبی برای ساخت چنین سازه‌ای به شهرداری نداده است."

به گفته برجی، نظر اعضای شورای شهر انار این است که در محل قبر این شهید گمنام تنها یک نماد و المان ساده نصب شود، نه اینکه ساختمان سازی کنند.

این عضو شورای شهر انار همچنین افزوده است با نظراتی که اعضای شورا دارند و پیگیری‌هایی که میراث فرهنگی کرده، "احداث این ساختمان به‌طور کلی منتفی شده است."

ارگ ساسانی شهرستان انار روی تپه‌ای تاریخی در مرکز این شهر قرار دارد و در فهرست میراث فرهنگی نیز ثبت شده است. شهرستان انار در شمال استان کرمان قرار دارد.

همچنین علیرضا عبدالرضایی، شهردار انار نیز به CHN گفته است: "ما هیچ‌گونه مجوزی برای احداث این آرامگاه نداده‌ایم. شهرداری تنها با این موضوع موافقت ضمنی کرده است و ما منتظر پاسخ میراث فرهنگی هستیم."

شهردار انار درباره ارتفاع ۱۵ متری این آرامگاه می‌گوید: "این طرحی است که بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ارائه کرده و قطعاً این طرح اصلاح خواهد شد."

رضا عبداللهی یکی دیگر از اعضای شورای شهر انار می‌گوید: "شورا با احداث چنین ساختمان بزرگی در حریم ارگ مخالف است و تنها راه این است که به جای احداث ساختمان یک المان کوچک نصب شود."

شهر انار تا پیش از دوره صفویه، "ابان" نام داشته است. این شهر کهن در دوران باستان جزو ایالت فارس بوده که در حدود ۱۵۰۰ سال پیش جزو ایالت کرمان می‌شود.

شهرستان انار دارای بیش از ۲۰ اثر تاریخی است که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

 

Share