Share

کشاورزان اصفهانی برای پنجمین بار بعد از تعطیلات نوروزی در اصفهان راهپیمایی کردند. علاوه بر اصفهان، کشاورزان معترض به عدم پرداخت حق‌آبه‌شان از زاینده‌رود در شهرستان خوراسگان و همچنین در دهستان شاتور تجمعات و راهپیمایی‌هایی پرشمار برگزار کردند. نیروی انتظامی تلاش کرد کشاورزان را متفرق کند اما موفق نشد. نیروهای یگان ویژه که از قبل بسیج شده بودند، راه را بر کشاورزان معترض در چهارراه اریسون اصفهان مسدود کردند.

جمعه ۲۴ فروردین اصفهان: یگان ویژه راه را بر معترضان بست، کشاورزان در کنار خیابان به نماز ایستادند

جمعه ۲۴ فروردین کشاورزان معترض اصفهانی یک بار دیگر در اصفهان راهپیمایی کردند. در شهرستان خوراسگان هم کشاورزان معترض به عدم پرداخت حق‌آبه از زاینده‌‌رود راهپیمایی پرشماری برگزار کردند. همچنین گزارش‌هایی از تجمع اعتراضی کشاورزان در دهستان شاتور منتشر شده است. حضور زنان در این گردهمایی‌ها برجسته بود.

معترضان در راهپیمایی اصفهان شعار می‌دادند:

دشمن ما همین‌جاست، دروغ می‌گن آمریکاست

در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌هایی از سخنرانی فرمانده نیروی انتظامی در جمع کشاورزان معترض منتشر شده است. او خطاب به کشاورزان می‌گوید اختلاس و بی‌‌کفایتی فقط در میان سران جمهوری اسلامی وجود ندارد، بلکه نخست‌وزیر اسرائیل هم متهم به فساد اقتصادی‌ست. او می‌گوید علی خامنه‌ای با فساد اقتصادی مقابله می‌کند و از کشاورزان معترض می‌خواهد صلوات بفرستند و متفرق شوند. کشاورزان اما او را هو می‌کنند. بعد از آنکه نیروی انتظامی موفق نشد، کشاورزان معترض را پراکنده کند، نیروهای یگان ویژه که از قبل بسیج شده بودند، راه را بر معترضان در چهارراه اریسون اصفهان مسدود کردند. عده‌ای از معترضان کنار خیابان به نماز جماعت ایستادند.

۳۵۰ هزار نفر در شرق استان اصفهان از طریق کشاورزی گذران می‌کنند. انتقال ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از حق‌آبه استان اصفهان به یزد، زندگی آن‌ها را به خطر انداخته است. در سال ۹۵ مسئولان استان اصفهان به کشاورزان قول داده بودند که ۲۰۰ میلیون متر مکعب از آب پشت سدها را به کشاورزی در شرق اصفهان اختصاص دهند اما به این وعده عمل نکردند. در همان سال گروهی از کشاورزان اصفهانی لوله انتقال آب به استان یزد را شکستند. چهارشنبه ۲۲ فروردین نیز کشاورزان در اصفهان و در شهرستان خوراسگان راهپیمایی و تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن»، «عزاست عزاست امروز، روز عزاست امروز/ زندگی کشاورز روی هواست امروز» از شعارهای کشاورزان در راهپیمایی ۲۲ فروردین بود.

در دهستان شاتور نیز جمعه ۲۴ فروردین راهپیمایی بزرگی در اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولت در تقسیم آب بین بالادست و پایین‌دست برگزار شد. کشاورزان معترض شعار می‌دادند:

نصر من الله و فتح قریب، ننگ بر این دولت مردم‌فریب

در راهپیمایی پرشمار معترضان خوراسگان  زنان حضور برجسته‌ای داشتند. «عزاست عزاست امروز، روز عزاست امروز» از شعارهای زنان بود.

همزمان با اعتراضات کشاورزان، محسن مهرعلیزاده در سخنانی که در مسجد جامع شهرستان مبارکه ایراد کرد، کمبود آب در استان اصفهان را «فلج‌کننده» خواند و گفت تأمین آب آشامیدنی برای پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان در فصل گرم به مرحله نگران کننده‌ای رسیده است.

استاندار اصفهان از بانک‌ها خواست که کشاورزان مقروض را برای پرداخت بدهی‌هایشان کمتر تحت فشار قرار دهند.

مهر علیزاده وعده داد که با به اجرا درآمدن پروژه‌هایی مانند کشت گلخانه‌ای و توسعه دامپروری و مصرف آب کمتر، کشاورزی در استان اصفهان ادامه یابد.

بیشتر بخوانید:

پای صحبت‌های یک کشاورز معترض اصفهانی

Share