Share

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اقدام نیروهای آمریکایی برای نجات ۱۳ ملوان ایرانی گروگان‌ گرفته شده از سوی دزدان دریایی را "اقدامی انسان‌دوستانه" دانست.

 
وی امروز، شنبه ۱۷ دی ماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، گفت: "تلاش برای رهایی دریانوردان از محاصره دزدان دریایی سومالیایی اقدامی انسان‌دوستانه بوده و همه کشورها باید چنین تلاشی برای مقابله با دزدی دریایی داشته باشند."
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اقدام آمریکا را "مثبت" ارزیابی کرد و افزود: "همانطور که نیروی دریایی ایران تاکنون ملوانان سایر کشورها را از دست دزدان دریایی نجات داده است ، همه کشورها مسوولیت دارند با توجه به توانایی‌هایی خود ، برای مبارزه با دزدان دریایی تلاش کند."
 
خبرگزاری فارس در گزارشی، نجات ملوانان ایرانی از سوی ارتش آمریکا را "یک سناریویی هالیوودی" دانست  که در صدد "توجیه حضور نظامی آمریکا" در آب‌های خلیج فارس است

 

وزارت دفاع آمریکا، روز گذشته، جمعه گفت که یکی از کشتی‌های ناوگروهی که ناو هواپیمابر یو.اس‌.اس جان سی استنیس به آن تعلق دارد، کشتی ماهیگیری ایران را در دریای عرب از دست گروگان‌گیران، نجات داده است.
 
ناوهواپیمابر استنیس برای حمایت از عملیات نظامی آمریکا در افعانستان خلیج فارس را به مقصد دریای عرب ترک کرده است. ارتش ایران هنگام ترک خلیج فارس از سوی این ناو، به آن هشدار داده که دیگر به منطقه بازنگردد. مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح  ایران، گفته بود که در صورت بازگشت این ناو به خلیج فارس "مشکلات احتمالی آینده" بر عهده آمریکا خواهد بود.
 
نیروی دریایی ارتش آمریکا گزارش داده است که یکی از هلیکوپترهای ناوشکن یواس‌اس کید پیامی مبنی بر ربوده شده از سوی دزدان دریایی را از یک کشتی ایرانی دریافت کرده بود. این هلیکوپتر، همزمان با دریافت این پیام، به توقف یک قایق کنار کشتی ماهیگیری ایرانی، مشکوک شده بود.
 
به گفته ملوانان کشتی ایرانی، دزدان دریایی چند هفته پیش آن را ربوده و برای عملیات‎های خود در خلیج فارس استفاده می‌کردند.
 
خبرگزاری فارس، امروز در گزارشی، نجات ملوانان ایرانی از سوی ارتش آمریکا را "یک سناریویی هالیوودی" دانست که در صدد "توجیه حضور نظامی آمریکا" در آب‌های خلیج فارس است.
 
ایران هفته گذشته یک مانور نظامی در خلیج فارس برگزار کرد و از اجرای یک مانور دریایی دیگر در بهمن ماه جاری خبر داده است.
 
همزمان با برگزاری مانور دریایی ارتش ایران، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفت: "اگر بنا باشد نفت ایران را تحریم کنند، یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد." با این اظهارنظر معاون اول رئیس‌جمهور ایران تنش لفظی بین ایران و آمریکا بالا گرفت. مقام‌های نظامی ایران بارها هشدار داده‌اند در صورت هرگونه تهدید ایران، تنگه هرمز را مسدود می‌کنند.اما آمریکا گفته است بستن این تنگه را تحمل نخواهد کرد.
Share