Share

ایالات متحده آمریکا، روسیه را متهم می‌کند که اصولاً امکان حمله شیمیایی حکومت اسد به شورشیان را فراهم آورده. روسیه حمله شیمیایی به دوما را صحنه‌سازی جلوه می‌دهد و ادعا می‌کند که دست بریتانیا در کار است. یک فاجعه از دو منظر. اجلاس فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل جمعه ۱۳ آوریل یک بار دیگر به صحنه رویارویی دو قدرت بزرگ جهانی تبدیل شد. اقدام نظامی آمریکا و متحدانش به نتیجه این اجلاس و تحقیقات سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی بستگی دارد.

جمعه ۱۳ آوریل، نیویورک: نیکی هیلی و واسیلی نبنزیا نمایندگان آمریکا و روسیه در سازمان ملل

از منظر ایالات متحده آمریکا

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل جمعه ۱۳ آوریل/۲۴ فروردین در اجلاس فوق‌العاده شورای امنیت گفت اگر روسیه به وظایف و تعهدات خودش عمل می‌کرد، زرادخانه شیمیایی حکومت اسد در سوریه تاکنون از بین رفته بود.

به گفته نیکی هیلی روسیه تاکنون ۱۲ بار قطعنامه‌های شورای امنیت را برای حمایت از حکومت بشار اسد وتو کرده است، فقط با این قصد که مانع از تحقیقات درباره حملات شیمیایی اسد به شورشیان سوری شود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت بر اساس برآورد ایالات متحده، در طول جنگ هفت ساله سوریه، ارتش این کشور دست کم ۵۰ بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است. هیلی در همان حال گفت مفتخر است که رئیس جمهور آمریکا بلافاصله دستور اقدام نظامی علیه سوریه را صادر نکرده.

حمله شیمایی به دوما

امدادگرانی که در غوطه شرقی از جمله در شهر دوما فعالیت می‌کنند گزارش داده بودند که شامگاه شنبه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین در اثر حمله شیمیایی به اطراف این شهر دست‌کم ۶۰ غیرنظامی جان باخته و بیش از ۱۰۰۰ نفر زخمی شدند. با انتشار این گزارش بحران سوریه وارد مرحله تازه‌ای شد. رئیس جمهور آمریکا همچنان در حال بررسی اقدام نظامی علیه سوریه است. ترامپ شامگاه گذشته با مشاوران ارشد امنیت ملی و مشاوران نظامی‌اش این موضوع را به بحث گذاشت. کاخ سفید اما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که ترامپ هنوز به تصمیم نرسیده:

«ما همچنان در حال بررسی گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی هستیم و با متحدان و شرکایمان در حال گفت‌وگوییم.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت ممانعت از تکرار استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه به توافق رسیدند. این گفت‌وگو شامگاه گذشته انجام شد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اعلام کرده که این کشور در اقدام نظامی علیه سوریه شرکت نمی‌کند. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اما گفته که شواهدی از حمله شیمیایی به دوما وجود دارد که باید بررسی شود.

گروهی از کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به سوریه اعزام شده‌اند. کارشناسان شنبه ۱۴ آوریل کار خود را آغاز می‌کنند.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در سخنانی در کنگره نسبت به گسترش بحران هشدار داده است. ارتش سوریه نیز به حالت آماده‌باش کامل درآمده.

از منظر روسیه

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل در اجلاس فوق‌العاده شورای امنیت ابتدا گفت اقدام نظامی علیه سوریه به معنای نقض معاهدات بین‌المللی و اقدامی غیرقانونی علیه یک حکومت قانونی و مستقل است.

نماینده روسیه در سازمان ملل، ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که قصد دارد به هر بهانه‌ای به سوریه حمله کند.

او یک بار دیگر حمله شیمیایی به دوما را صحنه‌سازی جلوه داد.

وزارت دفاع روسیه بریتانیا را متهم کرده است که در ماجرای «تحریک‌آمیز» غوطه شرقی دست دارد.

سرگئی لاوروف جمعه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین گفت: «ما شواهد غیرقابل انکاری در دست داریم که نشان می‌دهند این (حمله شیمیایی به دوما) نمایش جدید دستگاه‌های اطلاعاتی یک کشور است که در حال حاضر در خط مقدم کارزار روسیه‌ستیزی قرار دارد.»

وزیر خارجه روسیه از بریتانیا نام نبرد.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل در پاسخ به این اتهامات گفت:

«این اتهامات یکی از بدترین نمونه‌های جعل خبر است که از ماشین تبلیغاتی روسیه سراغ داریم.»

دولت روسیه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود که جمعه ۱۳ آوریل نشستی درباره تهدید آمریکا به حمله نظامی علیه سوریه برگزار کند.

بیشتر بخوانید:

لاوروف: حمله شیمیایی به دوما صحنه‌سازی است

 

Share