Share

آمریکا، بریتانیا و فرانسه با بیش از یکصد موشک به سه هدف نظامی و پژوهشی در نزدیکی دمشق و حمص حمله کردند. ترکیه و اسرائیل و سازمان پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) از این حملات دفاع کردند و گزارش‌های تأییدنشده‌ای از مشارکت اسرائیل در این حملات خبر داده‌اند. روسیه و ایران نیز مهاجمان را مسئول «عواقب» این حمله دانستند و آن را «نقض قوانین بین‌المللی» خواندند.

سیستم دفاع ضدموشکی سوریه هنگام حمله‌های موشکی فعال شد ـ منبع: توئیتر

وزارت دفاع روسیه شنبه ۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین تأیید کرد که بیش از ۱۰۰ موشک هدایت شونده از سوی آمریکا و فرانسه و بریتانیا به سوی اهداف نظامی در سوریه شلیک شده است. این وزارتخانه در بیانیه خود مدعی شد که سیستم دفاع ضدهوایی سوریه توانسته «اغلب» موشک‌ها را پیش از رسیدن به هدف منهدم کند.

بر اساس این بیانیه، هیچ‌یک از موشک‌ها به محدوده هوایی تحت حفاظت روسیه وارد نشده اند و سیستم‌ دفاع ضدموشکی روسیه علیه آنها عمل نکرده است.

هنوز گزارش تأییدشده‌ای از میزان موفقیت این حمله یا خسارت‌های جانی و مالی احتمالی آن منتشر نشده اما رسانه‌های دولتی سوریه از زخمی‌شدن سه تن در حمص خبر می‌دهند.

حمله با ۱۰۰ موشک به نزدیکی دمشق و حمص

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ساعت ۲۱ روز جمعه آوریل ۱۳/ ۲۵ فروردین به وقت واشنگتن دی‌سی اعلام کرد که دستور حمله به پایگاه‌های سلاح‌های شیمیایی بشار اسد در سوریه را صادر کرده است.  این حملات پاسخی به حمله شیمیایی روز ۷ آوریل به شهر دوما در نزدیکی دمشق است که بیش از ۷۰ نفر در آن کشته شدند.

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تأیید کردند که حملات نظامی به سوریه تنها تأسیسات مربوط به سلاح‌های شیمیایی را هدف گرفته، بی‌آنکه به نظامیان خارجی حاضر در این کشور، به ویژه نظامیان روس تلفات وارد آورد. به گفته جوزف دانفورد، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا، واشنگتن حریم هوایی مورد استفاده در حملات جمعه‌شب را به روسیه اطلاع داده بود اما زمان دقیق حمله و اهداف مشخص آن را نه.

به گفته مقام‌های پنتاگون، حمله هوایی به سوریه سه هدف مشخص داشته: هدف اول مرکزی پژوهشی برای تولید و آزمایش تسلیحات شیمیایی و میکروبی در نزدیکی دمشق بود؛ هدف دوم، انبار ذخیره و تولید تسلیحات شیمیایی در غرب حمص از جمله گاز سارین عنوان شده و هدف سوم نیز انبار ذخیره تسلیحات شیمیایی دیگری در نزدیکی حمص بود که شامل یک مرکز فرماندهی نیز می‌شد.

اما یک فرمانده شبه‌نظامیان هوادار دمشق به خبرگزاری «رویترز» گفته است که فرودگاهی نظامی در دیماس و پایگاهی نظامی در کوه‌های قلمون در نزدیکی مرز با لبنان نیز هدف حمله قرار گرفته اند.

این خبر احتمال مشارکت اسرائیل در حمله هوایی به سوریه را افزایش می‌دهد که برخی رسانه‌ها آن را گزارش داده‌اند. این گزارش‌ها هنوز تأیید نشده اند.

روسیه از مشارکت دو کشتی جنگی آمریکایی و دست‌کم یک جنگنده آمریکایی و جنگنده‌های بریتانیایی و فرانسوی در این حمله خبر داد.

مقام‌های سوری ادعا کرده‌اند که شمار موشک‌های پرتاب‌شده ۳۰ فروند بوده و یک سوم آنها رهگیری و منهدم شده اند. این اطلاعات با محتوای بیانیه وزارت دفاع روسیه همخوان نیست.

دمشق مدعی است که تنها مرکز پژوهشی حومه دمشق دچار خسارت‌های مادی قابل توجه شده و دیگر تأسیسات این کشور صدمه جدی ندیده‌اند.

ویدئوهایی از دفاع هوایی سوریه در برابر این حمله در توئیتر منتشر شده است.


با اینکه به گفته مقام‌های پنتاگون، طرح دیگری برای ادامه حملات وجود ندارد، ترامپ از احتمال ادامه آنها سخن گفته است. برخی رسانه‌ها نیز از «پایان مرحله اول» حمله به تأسیسات نظامی دمشق خبر داده اند.

آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل پس از حمله هوایی به سوریه از همه طرفین خواست تا «خویشتنداری» نشان دهند.

مخالفان حمله: مسکو و تهران

علی خامنه‌ای، رهبر ایران شنبه در دیدار با شماری از مسئولان حکومتی و سفیران کشورهای اسلامی به مناسبت روز «بعثت» پیامبر اسلام، حمله هوایی به سوریه را «جنایت» خواند و گفت:

«بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند و جنایت کردند؛ طَرفی هم نخواهند بست، سودی هم نخواهند برد؛ همچنان‌که در سال‌های گذشته در عراق، سوریه،‌ افغانستان حضور پیدا کردند و از این قبیل جنایات انجام دادند و سودی هم نبردند.»

وزارت خارجه ایران نیز در بیانیه‌ای از حمله هوایی به سوریه به سختی انتقاد کرد. در این بیانیه آمده است که:

«بی شک آمریکا و متحدانش که بدون وجود هیچگونه سند و مدرک اثبات شده ای و پیش از اعلام نظر نهایی سازمان منع و گسترش سلاح های شیمیایی علیه سوریه اقدام نظامی کرده و خود را در جایگاه قاضی و پلیس جهانی فرض کرده اند، مسئول تبعات و عواقب منطقه ای و فرامنطقه ای این ماجراجویی هستند و باید پاسخگوی پیامدهای آن باشند.»

تهران در این بیانیه به انتقاد از سرکوب فلسطینیان به دست اسرائیل پرداخت و حمله آمریکا به سوریه در عین حمایت از اسرائیل را نشانه «استاندارد دوگانه» این کشور خواند.

آناتولی آنتونوف،‌ سفیر روسیه در آمریکا پس از حمله هوایی به سوریه در بیانیه‌ای هشدار داد که «مسئولیت تمام عواقب آن با واشنگتن و لندن و پاریس است.»

او همچنین با انتفاد از سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا علیه نقش مسکو در حمایت از دمشق گفت که «توهین به رئیس‌جمهوری روسیه پذیرفتنی نیست.»

کونستانین کوزاچف، رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس اعلی روسیه نیز حمله به سوریه را «نقض قوانین بین‌المللی» خواند و آن را تلاشی برای مانع‌تراشی بر سر راه کارشناسان سازمان بین‌المللی منع گسترش تسلیحات شیمیایی دانست که به تازگی بررسی‌هایشان را در شهر دوما آغاز کرده اند.

ایران و روسیه حمله هوایی به دوما را «صحنه‌سازی» می‌دانند.

برخی نمایندگان سنای آمریکا نیز ساعاتی پس از این حمله به انتقاد از آن پرداختند و گفتند که دولت باید برای هر حمله نظامی در سوریه از کنگره مجوز بگیرد.

مدافعان حمله: اسرائیل و ترکیه

اسرائیل حمله آمریکا و فرانسه و بریتانیا به سوریه را عمل به «خط قرمز» تعیین‌شده برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری دولت دمشق در مورد استفاده از تسلیحات شیمیایی دانست.

یک مقام اسرائیلی به «رویترز» گفت که «سوریه هنوز دست به اقدامات جنایتکارانه می‌زند و پایگاهی برای چنین اقداماتی، به ویژه از سوی ایران فراهم کرده. این اقدامات است که نیروها و رهبری سوریه را با تهدید مواجه کرده است.»

اسرائیل بارها از حضور نظامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرده است.

وزارت خارجه ترکیه نیز شنبه در بیانیه‌ای از عملیات نظامی بریتانیا و فرانسه و ایالات متحده علیه سوریه حمایت کرد. در این بیانیه آمده است که:

«ترکیه اقدام نظامی آمریکا، انگلستان و فرانسه را پاسخی علیه رژیم سوریه می داند. این عملیات اقدامی در برابر حمله ضدانسانی و خلاف وجدان شیمیایی در شهر دوما است و با رضایت کامل از آن استقبال می کنیم.»

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه جمعه گفته بود که ویدئوهای حمله شیمیایی در سوریه را به هیأت اعزامی از سوی مسکو داده تا آنها را به دست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برسانند.

ناتو نیز در بیانیه‌ای از این حمله حمایت کرد.

  • توضیح: تیتر نخست این گزارش «هشدار مسکو و تهران نسبت به «عواقب» حمله هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه» بود که پس از به‌روزرسانی تغییر کرد.

در همین زمینه

آمریکا، بریتانیا و فرانسه به تأسیسات نظامی و پژوهشی بشار اسد حمله هوایی کردند

Share