Share

دبیرکل حزب‌الله لبنان حمله هوایی اسرائیل به فرودگاه نظامی «تیفور» در نزدیکی شهر حمص سوریه را «ورود اسرائیل به جنگ با ایران» خواند و گفت که خاورمیانه «مرحله حساس و بسیار مهمی» را از سر می‌گذراند. نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله نیز احتمال رویارویی آمریکا و روسیه در سوریه را «بعید» دانست اما نسبت به عواقب حمله به تیفور هشدار داد. همزمان اسرائیل مدعی شد که پهپاد سرنگون‌شده ایرانی در خاک این کشور حامل «مواد منفجره» بوده است.

سخنرانی حسن نصرالله در بیروت ـ عکس: ایرنا

حسن نصرالله در سخنرانی جمعه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین در جمع حامیانش در بیروت گفت:

«حمله اسرائیل به فرودگاه “تیفور” در حومه حمص، اقدام عمدی این رژیم برای قتل بود که از هفت سال قبل تاکنون بی‌سابقه بوده است. مقامات ایرانی خودشان مشخص خواهند کرد که چه واکنشی به قتل عمد نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط اسرائیل نشان بدهند. اسرائیلی‌ها با این حمله خودشان را وارد جنگ با ایران کردند و باید بدانند که اشتباهی تاریخی مرتکب شدند.»

دوشنبه ۹ آوریل/ ۲۰ فروردین فرودگاه نظامی تیفور در حوالی حمص در نزدیکی شهر باستانی پالمیرا هدف ۸ موشک قرار گرفت. پدافند هوایی ارتش سوریه ۵ موشک را رهگیری و منهدم کرد، اما سه موشک به این پایگاه هوایی اصابت کرد و ۱۴ تن از جمله چند ایرانی کشته و مجروح شدند. شمار کشته‌شدگان ایرانی که عضو سپاه قدس پاسداران ایران بوده‌اند دقیقاً مشخص نیست اما خبرگزاری «رویترز» از مرگ هفت ایرانی خبر داده است.

نصرالله همچنین عربستان را به طراحی جنگ داخلی در لبنان و «نقشه‌کشیدن» برای «ویران‌کردن سوریه و عراق» متهم کرد.

نعیم قاسم نیز در گفتگو با روزنامه لبنانی الجمهوریه جمعه گفته بود که احتمال «رویارویی مستقیم آمریکا و روسیه یا وقوع جنگ تمام‌عیار در سوریه» وجود ندارد. او اما راجع به حمله اسرائیل به فرودگاه نظامی تیفور با لحنی هشدارآمیز گفت: «این حمله علیه هر دو کشور سوریه و ایران بود و عواقبی دارد که من الان حد آنها را نمی‌دانم.»

او همچنین گفت که حزب‌الله هم‌اکنون انتظار وقوع جنگ با اسرائیل را ندارد اما برای آن آماده است.

ادعای جدید اسرائیل درباره پهپاد ایرانی

ارتش اسرائیل جمعه اعلام کرد که تحقیقاتش درباره پهپاد ایرانی سرنگون‌شده بر فراز آسمان این کشور را پایان داده و به این نتیجه رسیده است که پهپاد یادشده حاوی «مواد منفجره» برای «حمله علیه اسرائیل» بود.

ظریف و نتانیاهو در اجلاس امنیتی مونیخ، فوریه

ارتش اسرائیل شنبه ۱۰ فوریه / ۲۱ بهمن اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی را بر فراز آسمان این کشور سرنگون کرده است. اسرائیل همچنین در واکنش به نفوذ پهپاد ایرانی، اهدافی را در سوریه بمباران کرد. یک جنگنده اف‌ـ‌۱۶اسرائیلی در این مأموریت سرنگون شد.

ایران اتهام‌های اسرائیل را رد کرده است.

اسرائیل هنوز به لحاظ رسمی در وضعیت جنگ با سوریه به سر می‌برد. این کشور در جنگ‌های ۱۹۶۷ توانست ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را اشغال کند و بعداً این قسمت را به خاک خود ضمیمه کرد.

تنها ۳۰ درصد بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل نیست و از سوی سوریه اداره می‌شود. مخالفان بشار اسد، رئیس‌ دولت دمشق در این منطقه با ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران درگیرند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل فوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ با نمایش قطعه‌ای از یک پهپاد سرنگون‌شده منتسب به ایران، این کشور را بزرگترین تهدید در جهان خواند. محمد جواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران در همان نشست سخنان نتانیاهو را به «سیرک کارتونی»‌ تشبیه کرد.

نتانیاهو گفته است که اسرائیل تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه را نخواهد پذیرفت.

حمله اسرائیل به تیفور پس از حمله شیمیایی به دوما در غوطه شرقی صورت گرفت که آمریکا و متحدانش آن را به ارتش سوریه نسبت می‌دهند. آمریکا و فرانسه و بریتانیا شنبه یک روز پس از سخنان مقام‌های حزب‌الله لبنان و بیانیه ارتش اسرائیل با بیش از صدموشک حملاتی هوایی علیه تأسیسات مرتبط با تسلیحات شیمیایی دمشق انجام دادند.


در همین زمینه

واکنش‌ها به حمله هوایی به سوریه‌: رهبر ایران سران آمریکا و بریتانیا و فرانسه را «جنایتکار» خواند

Share