Share

در ادامه خشونت‌ها در سوریه روز شنبه ۲۹ نفر دیگر از مخالفان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

 

به گزارش العربیه، روز شنبه هفتم ژانویه ۲۰۱۱ (۱۷ دی ۱۳۹۰) ۲۹ نفر از معترضان در پی تجمع‌های اعتراضی در شهرهای حمص و حرستا کشته شدند.

روز جمعه نیز یک بمب‌گذاری انتحاری در منطقه "المیدان" دمشق، پایتخت سوریه ۲۶ کشته بر جای گذاشت و ده‌ها نفر دیگر را مجروح کرد.

محله میدان، دو هفته پیش نیز شاهد کشته شدن ۴۴ نفر در اثر یک حمله انتحاری دیگر بود.

با ادامه یافتن کشتارها در سوریه، وزرای خارجه اتحادیه عرب یکشنبه هشتم ژانویه در قاهره گردهم می‌آیند تا برای ادامه کار ناظران این اتحادیه در سوریه تصمیم‌گیری کنند

روز پنج‌شنبه پنجم ژانویه نیز ۴۷ نفر از معترضان سوری در جریان تجمعات اعتراضی از سوی نیروهای دولت سوریه کشته شدند.

با ادامه یافتن کشتارها در سوریه، وزرای خارجه اتحادیه عرب امروز یکشنبه در قاهره گردهم می‌آیند تا برای ادامه کار ناظران این اتحادیه در سوریه تصمیم‌گیری کنند.

ناظران اتحادیه عرب ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای بررسی پایبندی دولت بشار اسد به طرح صلح اتحادیه عرب که با هدف پایان دادن به ۹ ماه خشونت در سوریه تدوین شده است، به این کشور وارد شدند.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

فعالان سوری می‌گویند با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، خشونت نیروهای دولتی علیه مخالفان همچنان ادامه دارد.

فعالان مخالف دولت سوریه تردید دارند که مأموریت ناظران بتواند بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای متوقف شدن خشونت‌ها فشار وارد کند.

یک هفته پیش علی الدقباسی، رئیس پارلمان کشورهای عربی گفته بود دولت سوریه با وجود حضور ناظران اتحادیه عرب همچنان به کشتار ادامه می‌دهد.

به گفته وی ادامه کشتارها در سوریه، هدف اتحادیه عرب را از اعزام ناظران زیر سوال برده است.

بر همین پایه رئیس پارلمان کشورهای عربی از نبیل العربی خواسته است تا "سریعاً" از ناظران این اتحادیه بخواهد که سوریه را ترک کنند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از پنج هزار نفر از مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. مقامات سوریه نیز می‌گویند در این مدت، گروه‌های مسلح دو هزار نیروی امنیتی را کشته‌اند.

 

Share