Share

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام کردند مأموران نیروی انتظامی دلگان سیستان و بلوچستان برای دستگیری یک متهم به سوی چهار سرنشین یک خودرو آتش گشودند و آنها را از پای در آوردند. یکی از کشته‌شدگان یک کودک سه ساله است.

عکس از آرشیو

کمپین فعالین بلوچ با اعلام اسامی کشته شدگان شرحی از این ماجرا را منتشر کرده است:

«زمانی که “مسلم بامری فرزند نادر معروف به ریاضی” به همراه خواهر زاده سه ساله، برادر و دوستش در پمپ بنزین بوده ماموران به سمتشان شلیک می کنند و هر چهار نفر کشته می شوند».

سایت دلگان پرس وابسته به سپاه پاسداران، مسلم بامری ۲۷ ساله را «مخل امنیت» معرفی کرده و نوشته «م.ب معروف به ریاضی یکی از مخلان امنیت توسط رزمندگان دلاور نیروی انتظامی در منطقه دلگان به هلاکت رسید».

این وب‌سایت اشاره به دیگر قربانیان حادثه نکرده است.

تصاویر کشته شدگان به نقل از وبسایت فعالان بلوچ: مسلم بامری، یعقوب بامری، حمزه بامری، حسنا بامری به ترتیب ۲۷، ۱۹، ۱۸ و ۳ ساله

این در حالی یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود در مورد سابقه مسلم بامری به کمپین فعالین بلوچ گفته «او بهمن ماه ۹۶ در جریان خشم مردم ناشی از کشته شدن چند نفر از جمله زخمی شدن دو زن بلوچ در دلگان با سنگ به پاسگاه دلگان حمله کردند. پس از آن واقعه ماموران تمام کسانی که به سمت پاسگاه سنگ پرتاب کرده بودند را یکی یکی تحت تعقیب قرار دادند و ریاضی هم از آن زمان فراری بود تا اینکه اخیرا به دلگان برگشته بود.».

اکنون در پی کشته‌شدن مسلم بامری، شماری از جوانان طایفه بامری با انتشار بیانیه‌ای شیوه برخورد نیروی انتظامی را محکوم کردند و کلیه «اقوام بلوچ» خواسته‌اند تا «خشم و انزجارشان از این حادثه» را بیان کنند. این جوانان خواهان برخورد با مأموران خاطی شده و در بیانیه خود نوشته‌اند:

«پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷، به انتقام آن سنگ انداختن به پاسگاه، خودرو مسلم را به رگبار بسته و چهار نفر که در این بین دو کارگر و یک کودک ۳ ساله را نیز شهید کرده اند و اجساد مقتولین را بعد از هتک حرمت و ضرب و شتم شدید بعد از ۱۰ ساعت تأخیر تحویل سردخانه ایرانشهر داده‎اند».

این نخستین بار نیست که تیراندازی مأموران نیروی انتظامی با اعتراض شهروندان بلوچ مواجه می‌شود. ظرف یک ماه گذشته تیراندازی‎های نیروی انتظامی و مأموران هنگ مرزبانی دستکم سه کشته برجا گذاشته است.

نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به برخورد تبعیض‎آمیز نهادهای امنیتی و انتظامی با شهروندان بلوچ اعتراض کرده بودند.

Share