Share

فاطمه خردمند و احسان هوشمند دو روزنامه نگار شامگاه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰ در تهران بازداشت شدند.

 

به گزارش خانه حقوق بشر ایران، فاطمه خردمند همسر مسعود لواسانی زندانی سیاسی که در ماه‌های اخیر با پایان یافتن دوران محکومیت از زندان آزاد شده است، شنبه توسط مأموران امنیتی بازداشت شد.

نیروهای امنیتی که وسائل شخصی و کامپیوتر وی را ضبط کردند، علت بازداشت این روزنامه‌نگار را اعلام نکرده‌اند.

مسعود لواسانی همسر فاطمه خردمند نیز از تاریخ چهارم مهر ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. این روزنامه‌نگار در دادگاه بدوی به هشت سال و نیم زندان محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به شش شال زندان کاهش پیدا کرد. این حکم نیز در مرحله‌ی بعدی به دو سال زندان تبدیل شد.

لواسانی در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۰ با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز چند ماه پیش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بیش از ٢٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در ایران بازداشت و زندانی شدند

همچنین احسان هوشمند نیز به دنبال مراجعه شش مأمور امنیتی، دستگیر و به محلی نامعلوم منتقل شد.

خانواده هوشمند می‌گویند مأموران با تفتیش گسترده منزل و ضبط کامپیوتر شخصی وی، احسان هوشمند را دستگیر کرده و با خود بردند. هنوز از اتهام و محل نگهداری وی خبری منتشر نشده است.

هوشمند پیش از این نیز یک بار دیگر در دی ماه سال ۱۳۸۸ دستگیر شده بود.

یک ماه پیش نیز فرشاد قربان‌پور روزنامه‌نگار برای گذراندن یک سال حبس خود به زندان اوین منتقل شد.

قربان‌پور پیش در دادگاه انقلاب به یک سال زندان و پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

اتهام‌های وی "اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام" و "همکاری با سایت روزآنلاین" اعلام شده و دادگاه تجدیدنظر نیز این حکم را مورد تأیید قرار داده است.

فرشاد قربان‌پور تابستان سال ۱۳۸۶ بازداشت شد و نزدیک به یک ماه را در زندان به‌سر برد و با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

این روزنامه‌نگار پیش از این با روزنامه‌ها و نشریه‌هایی چون هم‌میهن٬ کارگزاران٬ فرهیختگان٬ شهروند امروز و مهرنامه همکاری کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، سازمان پشتیبان حقوق روزنامه‌نگار و خبرنگاران در جهان، چند ماه پیش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ "بیش از ٢٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در ایران بازداشت و زندانی شدند."

گزارشگران بدون مرز، ایران را "بزرگ‌ترین" زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه می‌داند.

 

Share