Share

هزاران تن در شهرهای مختلف جهان در «راهپیمایی برای علم» شرکت کردند؛ یک راهپیمایی در حمایت از آزادی دانش و پژوهش و علیه تحریف واقعیت‌ها و اخبار کذب.

راهپیمایی برای علم در مانیل،‌ پایتخت فیلیپین ـ‌ عکس: توئیتر @aghamyouth_upm

شهرهای سیدنی، دوربان (مهم‌ترین بندر آفریقای جنوبی)، کی‌یف (پایتخت اوکراین)، فرانکفورت،‌ کامپالا (پایتخت اوگاندا)،‌ مانیل (پایتخت فیلیپین)، واشنگتن، لندن و چندین شهر دیگر آمریکایی صحنه تظاهرات کسانی بودند که در احترام به حقایق علمی و در دفاع از پژوهشگری آزاد به خیابان‌ها آمدند.

راهپیمایی برای علم از ۲۰۱۷ و همزمان با سرکار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا آغاز شد. این تظاهرات که در نخستین سال با شرکت پرشمار معترضان همراه بود، علیه بی‌احترامی رئیس‌جمهوری آمریکا و اطرافیانش به واقعیت‌های علمی همچون گرمایش جهانی زمین و نیز توسل جستن آنها به اخبار کذب و «واقعیت‌های بدیل» برپا شد.

راهپیمایی برای علم در ۱۴ آوریل به شکوه سال پیش برگزار نشد اما شهرهای زیادی به ویژه در آمریکا از جمله بوستن و بالتیمور به آن پیوستند و در برخی نقاط رویدادهای دیگری به جز راهپیمایی برنامه‌ریزی شده بود.

در واشنگتن مردم شعار می‌دادند: «علم نه سکوت» و «واقعیت‌ها مهم هستند».

در برلین، پایتخت آلمان بر خلاف سال گذشته تظاهرات روی نداد بلکه کافه‌های شهر در برنامه موسوم به «خوره‌های محلات» (Kieznerds) مهمان دانشمندان بودند. سال پیش ۱۰ هزار تن در دروازه براندربورگ برلین راهپیمایی کرده بودند.

در دیگر شهرهای آلمان همچون کلن، مونستر، فرانکفورت و درسدن نیز راهپیمایی‌هایی برگزار شد.

در زیر توئیت‌هایی از فعالان حاضر در راهپیمایی‌ برای علم از نقاط مختلف را می‌بینید:


در همین زمینه

«دریای معترضان» علیه سیاست‌های زیست‌محیطی ترامپ

Share