Share

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در اظهارنظر تازه‌ای درباره فیلترینگ تلگرام گفته است که تاریخی برای مسدود کردن این پیام‌رسان مطرح نشده «اما هرآن ممکن است شرایطی برای انسداد تلگرام پیش بیاید».

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی

فیروزآبادی دوشنبه ۲۷ فروردین در یک برنامه رادیویی بار دیگر از پیام‌رسان‌های داخلی دفاع کرد و گفت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دستور داده که تلگرام از پیام‌رسان غالب در کشور خارج شود و در همین راستا از دی‌ماه سال گذشته اقدامات وسیعی صورت گرفته و در سال ۹۷ به طور جدی در عرصه پیام‌رسان‌ها باید اولین پیام‌رسان، داخلی باشد.

او گفت: «پیام‌رسان‌های خارجی هم می‌توانند فعالیت کنند به شرطی که تابع قوانین جمهوری اسلامی باشند.»

در روزهای اخیر زمزمه فیلترینگ تلگرام در ایران به راه افتاده است. یکی از دلایل اصلی این‌ اقدام اعتراضات سراسری دی‌‌ماه سال گذشته است که معترضان برای برگزاری تجمعات خود و یا بازتاب خبرهای آن از این شبکه پیام‌رسان استفاده می‌کردند. مقامات ایران تلگرام را ناقض امنیت کشور می‌دانند.

با این حال مردم به‌گفته خود مسئولان از پیام‌رسان‌های داخلی استقبال نکرده‌اند. دبیر شورای عالی فضای مجازی در این‌باره با بیان این‌که «به پیام‌رسان داخلی انواع تهمت‌ها زده شده»، گفت: «در مقایسه با کاربرانی که از پیام‌رسان‌های خارجی استفاده می‌کنند، رقم کاربران استفاده‌کننده از پیام‌رسان‌های داخلی بسیار کم است.»

او برای رفع نگرانی از خطر از دست دادن کسب و کار در تلگرام وعده داد «به کسانی که با کوچ پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی کسب و کارشان دچار اختلال می‌شود، بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد».

تلگرام در سراسر جهان حدود ۲۰۰ میلیون کاربر دارد. شمار کاربران ایرانی تلگرام به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

بروجردی: فیلترینگ تلگرام سیاست نظام و کاملاً منطقی است

Share