Share

وزارت بازرگانی امریکا پس از اعمال جریمه مالی، شرکت ارتباطی چینی «زد تی ای» را به دلیل همکاری با ایران، از هرگونه معامله با شرکت‌های امریکایی محروم کرد.

شرکت زد.تی.ای چین به دلیل فروش تجهیزات به ایران تحریم شد.

خبرگزاری رویترز دوشنبه ۱۶ فوریه/ ۲۷ فروردین گزارش کرد: وزارت بازرگانی امریکا  شرکت ارتباطی چینی «زد‌تی‌ای» را به مدت هفت سال به دلیل فروش تجهیزات ممنوعه به ایران و کره شمالی تحریم خواهد کرد.

براساس این تصمیم شرکت‌های امریکایی از این پس اجازه هیچ‌گونه معامله تجاری و بازرگانی با این شرکت چینی را نخواهند داشت.

این شرکت چینی متهم است که تجهیزات و فناوری خریداری شده از امریکا را در اختیار ایران قرار داده است.

وزارت بازرگانی امریکا همکاری با دولت کره شمالی را یکی دیگر از دلایل محکومیت شرکت «زد تی ای» اعلام کرده است.

این شرکت متهم است که  با ارسال  ‌۲۸۳ محموله غیرمجاز به کره شمالی، تحریم‌های امریکا علیه این کشور را نقض کرده است.

وزارت بازرگانی امریکا اعلام کرده تمامی فعالیت‌های این شرکت به مدت هفت سال تحت نظارت قرار می‌گیرد تا هرگونه اقدام احتمالی آن برای نقض تحریم‌ها ردیابی شود.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که این شرکت چینی تعهد پیشین خود به دادگاه فدرال تگزاس را عملی نکرد.

دادگاه فدرال تگزاس پیش از این شرکت «زد‌تی‌ای» را به دلیل نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران به پرداخت ۱.۱۹ میلیارد دلار جریمه نقدی محکوم کرده بود.

مدیران این شرکت به دادگاه تعهد داده بودند که ۴ مدیر ارشد خود را اخراج کنند و پاداش ۳۵ تن دیگر را نیز کاهش دهند.

براساس اعلام وزارت بازرگانی امریکا، این شرکت چهار تن از مدیران ارشد را اخراج کرده اما برای ۳۵ کارمند دیگر توبیخ و یا کاهش پاداش اعمال نکرده است.

مدیران شرکت زد تی ای در دادگاهی که سال گذشته میلادی برگزار شد، اتهام نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را پذیرفتند.

ویلبر راس وزیر بازرگانی امریکا ممنوعیت معامله با این شرکت چینی را یک پیام به جهان خواند و گفت: «کسانی که تحریم‌ها و قوانین کنترل تجاری را نقض کنند، بدون مجازات نمی‌مانند و با عواقب بسیار سنگین‌ روبرو خواهند شد».

شرکت چینی «زد‌تی‌ای» فروردین دو سال قبل پس از آنکه از سوی نهادهای ایالات متحده امریکا برای خروج از ایران تحت فشار قرار گرفت، قرارداد همکاری با ایران را فسخ و تهران را ترک کرد.

با این حال به گفته مقام‌های امریکایی این شرکت در سال ۲۰۱۲ میلیون‌ها دلار نرم‌افزار و سخت‌افزار پیشرفته را به بزرگ‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ایران فروخته است. بخشی از این تجهیزات از سوی دولت ایران برای شنود مکالمات تلفنی مورد استفاده قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید:

صدها میلیون دلار جریمه برای شرکت چینی «زد تی ای» به خاطر معامله با ایران

Share