Share

امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که به اتهام "جاسوسی برای آمریکا" در ایران محاکمه شده بود به اعدام محکوم شد.

 

خبرگزاری فارس، دوشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۰ گزارش داد شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حکمتی را در رابطه با "همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم‌سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی‌الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد."

جلسه محاکمه امیر میرزایی حکمتی سه‌شنبه ششم دی به ریاست ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حکمتی را در رابطه با همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم‌سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی‌الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد

میرزایی حکمتی در این دادگاه گفت: "من در این مأموریت، فریب سازمان جاسوسی آمریکا را خوردم و هرچند با مأموریت نفوذ در سیستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران و تبدیل شدن به منبع خبری برای سیا وارد ایران شده بودم اما شخصاً قصد ضربه زدن به ایران را نداشتم. .. قصدم این بود که در ایران زندگی کنم و به آمریکا برنگردم. "

وزارت اطلاعات ایران شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ اعلام کرده بود یک فرد ایرانی‌تبار را که برای آمریکا "جاسوسی" می‌کرده، بازداشت کرده است.

یک روز پس از انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات، تلویزیون دولتی ایران فیلمی از "اعترافات" امیر میرزایی حکمتی پخش کرد.

در این فیلم کوتاه، میرزایی حکمتی گفت: "نقشه آمریکایی‌ها برای دستگاه اطلاعاتی ایران این بود که ابتدا یک‌سری اطلاعات ارزشمند بدهند و بعد که وزارت اطلاعات ایران دید این اطلاعات خوب و با ارزش است با من تماس بگیرد تا آن‌ها بتوانند مأموران اطلاعاتی ایران را شناسایی بکنند."

با این حال علی حکمتی پدر امیر حکمتی گفته است پسرش برای دیدن مادربزرگش به تهران رفته و "هرگز برای سازمان سیا کار نکرده است."

به گفته وی، امیر حکمتی پیشتر مترجم عربی تفنگداران دریایی آمریکا بوده است.

علی حکمتی گفته است: "همسرم تلاش کرد تا او را از سفر به ایران منصرف کند اما او به ایران رفت. در دو هفته نخست هیچ مشکلی پیش نیامد اما در هفته سوم چند نفر به دیدن او رفتند و دیگر از او خبری نشد."

به گفته خانواده حکمتی، امیر حکمتی سپتامبر ۲۰۱۱ (شهریور ۱۳۹۰) بازداشت شده است.

امیر حکمتی در آریزونا متولد شده و پس از گرفتن دیپلم به عنوان مترجم به تفنگداران دریایی آمریکا پیوسته است.

 

Share